2023-10-15, 22:19
  #17713
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Påstår du att fn,cnn,who, läkare utan gränser etc. ljuger nu också? Jävla vidrig människosyn du verkar ha? Är du religiös?

Det är så det blir med oberoende källor. Själva ordet betyder ingenting, utan det blir en fråga om vad man tycker om organisationerna.

Du tror inte Hamas kan skära halsen av folk, och letar därför efter något "oberoende".

Om FN hade rapporterat samma sak hade du sagt att de nu går judarnas ärenden.
Citera
2023-10-15, 22:19
  #17714
Medlem
fluff995s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Påstår du att fn,cnn,who, läkare utan gränser etc. ljuger nu också? Jävla vidrig människosyn du verkar ha? Är du religiös?

Eftersom dessa instanser nästan uteslutande hänvisar till just Gazas hälsodepartement som källa för siffrorna, så gör han inte det. Han påstår att hälsodepartementet ljuger. Och att en organisation som formellt lyder under Hamas ljuger, är inte bara rimligt utan i princip garanterat.

Sen har jag personligen inga problem alls att påstå att FN*, CNN, WHO och Läkare utan gränser medvetet ljuger de med.



*UNRWA. Om vilka man bland annat kan läsa följande:
Citat:
UNRWA employs over 30,000 people, most of them Palestinian refugees
Fattar man inte vad detta innebär gällande deras trovärdighet, är man dum i huvudet.
Gällande ordvalet "refugee" kan man för övrigt även läsa följande:
Citat:
UNRWA has developed its own working definition of "refugee" to allow it to provide humanitarian assistance. Its definition does not cover final status.
De har alltså själva valt att kalla palestinierna de anställer för "flyktingar", trots att palestinierna inte alls uppfyller de formella kraven. UNRWA är en jävla Hamas-förgrening.



https://en.wikipedia.org/wiki/UNRWA
https://www.unrwa.org/careers/working-unrwa
__________________
Senast redigerad av fluff995 2023-10-15 kl. 22:30.
Citera
2023-10-15, 22:19
  #17715
Medlem
kato85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
De kanske är rädda för Israels och USAs vedergällningar? Eller så har de bara en högre moral och värdighet?
Eller så är det för att Israels kärnvapenprogram redan är utvecklat och färdigställt, varför ett mord på en israelisk kärnfysiker vore meningslöst.

Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Bosättarnas aktioner är i högsta grad sanktionerade av staten. Staten skulle lätt kunna styra upp deras beteende , straffa dem hårt för övertramp, övergrepp och våld eller förbjuda deras illegala bosättningar helt.
Ger dig rätt i att myndigheterna vänder kinden till när det kommer till bosättare, och det är skamligt.
Vad jag menade var att Mossad rapporterar direkt upp till regeringen, vad Mossad gör är skriftligen godkänt av regeringen.
När en bosättare skjuter en stenkastande palestinier på Västbanken så har inte den Israeliska regeringen ringt upp bosättaren personligen och bett denne skjuta den stenkastande palestiniern.
Citera
2023-10-15, 22:19
  #17716
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Påstår du att fn,cnn,who, läkare utan gränser etc. ljuger nu också? Jävla vidrig människosyn du verkar ha? Är du religiös?

Nej, men FN, CNN, WHO, Läkare utan Gränser vidarebefordrar okritiskt Hamas lögner. Vad är det för fel på dig, som inte förstår något så enkelt.
Citera
2023-10-15, 22:20
  #17717
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Otroligt vidrig person, den där "palestinska politikern" som intervjuades i Agenda. När hon får frågan om vad hon tänker om Hamas brutala terrormördande av civilbefolkning, så börjar hon yra om falsk rapportering osv. Vidrigt!

"Tilldelades Olof Palme-priset 2002" står det... Återkalla detta pris omedelbart, om stiftelsen vill ha någon trovärdighet kvar.

Den tanten Hanan Ashrawi fick mig att tappa allt hopp om att det går att resonera fram en fredlig lösning med palestinierna.
Varför tackade Palestinas ambassadör nej till att bli intervjuad i SVT agenda?
Är dom rädda för Hamas lr?
Det verkar ju inte finnas en enda vettig människa i Palestina.
Citera
2023-10-15, 22:20
  #17718
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Ja ni borde få er frihet, men har du hört talas om frihet under ansvar? Gazaborna fick frihet under ansvar 2005, men man tog inte ansvaret när man lät Hamas bedriva sin våldskampanj, och nu kommer svaret.

Frihet under ansvar? Efter tillbakadragandet fortsatte Israel att upprätthålla direkt kontroll över Gazas luft- och maritima utrymme, sex av Gazas sju landövergångar, upprättehöll en no-go buffertzon inom territoriet, kontrollerade det palestinska befolkningsregistret och såg till att Gaza fortfarande var beroende av Israel för sitt vatten, elektricitet, telekommunikation och andra verktyg som Israel utnyttjade för att terrorisera Palestinierna. En stor anledning till att 15% av totala populationen ens röstade på Hamas. Endast 40% av populationen var över 16 år och valdeltagandet var 75%.

Hamas fick hälften av dom rösterna. Idag är fortfarande runt 60% av befolkningen under 26 och levde inte ens 2006 när Hamas valdes, och har hållit Gazas civila i stort sett under egen ockupation. Du kan inte beskylla alla som bor för TerrorHamas.

Israels apartheidfrihet låter iaf inget vidare.

Försök göra lite med djuplodande forskning innan du slänger sig ut saker som det vore svartvitt.
Citera
2023-10-15, 22:20
  #17719
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Har du sett hur Gaza ser ut?
Med tanke på flyktingkaoset och bombningarna, finns det inte en chans att vattenbehovet kan täckas.
Jag tror inte att folk dricker brunt och grönt vatten för skojs skull.

Det tror inte jag heller.

Vattnet är påslaget så de kan dricka friskt vatten från Israel istället.
Citera
2023-10-15, 22:21
  #17720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GIFlintharta
Nej, men FN, CNN, WHO, Läkare utan Gränser vidarebefordrar okritiskt Hamas lögner. Vad är det för fel på dig, som inte förstår något så enkelt.
Israels militär och fanatiska extremister ljuger inte...men WHO och aljazera gör det.. är du en jävla idiot, eller låtsas du bara?
Citera
2023-10-15, 22:21
  #17721
Medlem
xmz1312s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Bästa backningen är om vi skickar hela Israels regim och militära ledning till rättegång i Haag för att straffa dem föederas krigsbrott, låsa in dem o slänga bort nyckeln.

Hitler hade älskat islamisterna just nu. Du vill hellre ha det?
Citera
2023-10-15, 22:21
  #17722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wakkawalla
Vad spelar det för roll om du ger en förvarning om du i realiteten inte har någonstans att ta vägen?

De har någonstans att ta vägen. Södra delen av landet. Eller t o m in i Egypten om det inte var för att palestinier är så avskyvärda även jämfört med muslimsk standard att inte ens andra muslimer vill ha med dem att göra.
Citera
2023-10-15, 22:22
  #17723
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regnpojken
Tror du det fungerar som så att de bara kan sprida ut sig och ställa sig på något plätt och säga titta va mycket utrymme vi har
Det ska finnas vatten, mat, sjukvård, någonstans att sova, sanitet osv.

Det är som att släppa ut människor i någon öken och klia sig i huvudet över varför människorna trängs kring oaser

Bara det att det inte är en öken.

https://www.google.se/maps/@31.3736704,34.3511062,3a,75y,284.56h,84.43t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipOi1LFMre4-u-gCwFhNkOLtA-jTIsmYWXnwDjKy!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleu sercontent.com%2Fp%2FAF1QipOi1LFMre4-u-gCwFhNkOLtA-jTIsmYWXnwDjKy%3Dw203-h100-k-no-pi-10-ya228.99998 -ro-0-fo100!7i6144!8i3072?entry=ttu
Citera
2023-10-15, 22:23
  #17724
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
En sak som Hamas lyckade attack leder till är ökad judisk paranoia. De är inte så säkra som de tror, och vem som helst kan vara en Hamasterrorist!

Nu börjar de skjuta ihjäl varandra. IDF sköt ihjäl en bosättare i Ofakim. De trodde han var Hamas:

https://twitter.com/WarMonitors/status/1713645805939126420
Ingen högoddsare, kanske, om de vill deportera araber eller personer med arabisk look även från Israel på sikt. Det är ju jobbigt liksom när ingen kan känna sig säker trots apartheid. Det är lika jobbigt att det inte går att få araberna att stanna på sin sida om gränsen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in