Citat:
Ursprungligen postat av
slipperyslope
Det är israel som ockuperar stora delar av Palestina. Precis som Sverige har rätt att skjuta mot ryska mål om ryssen ockuperar Gotland, har palestinier rätt att attackera ockupationsmakten israel som invaderat deras land.
Israel har noll folkrätt på sin sida när man bombar bostadshus, skolor, stänger av vatten,ström och hindrar mattransporter och sjukvård till miljoner civila,kvinnor ocb barn.
Detta är ett vanligt beteende bland militärt underlägsna i krig. Samma har skett av ukraina i kriget mot Ryssland, där skolor och sjukhus etc. Frekvent används som militära baser och kommandocentraler.
Det ursäktar på intet vis attackerna och dödandet av civila 'sköldar" från angriparen.
Så är det naturligtvis inte. Israel bryter mot internationell rätt nu som så många gånger tidigare, i skydd av usas veto i FN.
Gaza är inte ockuperat, ”Palestina” är inte och har aldrig existerat som stat enligt folkrätten.
När Hamas anfaller civila är det krigsbrott som Israel så klart får försvara sig emot.
Det är självklart inte ”normalt” att gömma militära mål bland civila. Det är ett krigsbrott mot den egna befolkningen som Hamas begår mot andra palestinier.
Om man ”skyddas” av veto så följer man per definition internationell rätt, eftersom internationell rätt bestäms av säkerhetsrådet.
Pinsamt med folk som kan så lite om internationell rätt och ändå väljer att prata på.