Citat:
Ursprungligen postat av
Kukilon
https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1712114623007084659?t=C7cF26gIgaDYlcQiPDj5BA&s=19
Rykten säger att ett av RyZzens modernare fartyg har sprängts. Underhållande om det skulle stämma. Förlorar drösvis med båtar till ett land utan någon egentlig flotta.
Jag tog 5 minuter och gick igenom twitter.
- "Rapporter om att Pavel Derzhavin har sprängts inne i Sevastopol hamn"
- "Rapporter om att Pavel Derzhavin har sprängts utanför i Sevastopol hamn"
- "Rapporter om att Pavel Derzhavin har gått på en Rysk mina och sprängts"
- "Rapporter om att Pavel Derzhavin har gått på en Ukrainsk mina och sprängts"
Jag börjar känna att OSINTARE verkligen är jordens avskum. De vet inte ett skit om vad de skriver men de skriver taktiskt i syfte att dra klicks och följare till sina egna kanaler och därmed kapitalisera på dem och lägger därmed till egen-påhittad info för att framstå som relevanta.
Det enda som vi nu vet är att det ryktas att någonting hänt Pavel Derzhavin. Om vi utgår från att det stämmer så kan vad som helst ha orsakat fartyget skada inklusive Ukrainsk marin patrullbrännare.
Verkan kan vara vad som helst från blown up på riktigt till att lite av skrovfärgen blivit sotigt på en del av fartyget.