Citat:
Ursprungligen postat av
DraconianTimes
Läs artikeln som TS länkar till och läs artiklar om ID3 modellerna samt VWs eget uttalande.
Eftersom du är så jävla otrevlig fan så får du själv leta upp alla artiklar vilket inte är så svårt.
Tydligen kan du inte styrka dina påståenden, eller svara seriöst på mina frågor.
Länken som TS ger i första inlägget funkar inte, så det enda vi har är den ena partens påståenden. Dessa kan vara sprungna ur irritation och okunnighet.
Vilka belägg har du för att alla elektroniska komponenter är av dålig kvalitet…? Och inte skulle vara nog utprovade..?
Biltillverkarna utvecklar sällan några sådana komponenter helt själva, utan vanligen i samarbete med t ex Bosch, och de släpper inte ifrån sig vad skit som helst.
Du påstod nåt om att man inte längre hade mekaniker, bara tekniker. Har du lust att förtydliga det lite…?
Har man en auktoriserad bilverkstad så har man självklart även bilmekaniker med utbildning där, och kan även ha tekniker. En och samma person kan även vara båda rollerna. Och båda används för att åtgärda/laga bilar.
Att det har blivit nåt knas med aktuell bil tråden handlar om är väl självklart, men att detta skulle kunna användas att såga VW och alla deras bilar, eller hela VAG, som vissa försöker, blir bara fånigt.
Men självklart ska VW ha viss kritik för just detta fall med denna bil.
Men alla biltillverkare råkar ut för sådana problembilar där de har svårt att få problemen lösta.