Citat:
Ursprungligen postat av
Eremona2.0
Jaha en skröna alltså. Så jävla onödigt
Nja de enda armetalesmannen ska ha sagt till den turkisk media är "The Israeli army has no information confirming allegations that". När frågade turkarna? Ljuger de? Det kan vara en skröna eller så är det bara så att när de frågade så visste inte armen med säkerhet. Framtiden lär nog berätta sanningen.
I krig är sanningen den första förlusten. Uppenbart är ju att Hamas-enheter massakrerade bl.a israeliska civila och kidnappade x antal i ett anfall mot Israel, som nu Israel svarar på
Frågan är ju om det var planen från början eller om Hamas-kombatanternas dåliga moral och utbildning fick dem att begå dessa brott. Jag börjar mer och mer tro att det var planlagt från början. Det finns videos där man dödar helt oskyldiga civila lägger upp det på deras FB-sidor, så deras familjer ska se slakten. Det är ingenting enskilda hittar på utan det var planlagt från början.
Och om det var planlagt från början så räknar Hamas med ett extremt svar från Israel. Så varför vill Hamas det?