2023-10-10, 14:10
  #25
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SchrodingersPizza
Hur ska du få ut en global skatt, eller tänker du att varje land ska ha ett eget Youtube som är skattefinansierat? Så i Sverige skulle vi ha ett Youtube som fungerar på samma sätt som SVT? Lär knappast bli bättre än hur dagens Youtube fungerar.

Grejen är att om vi lägger över det öppna torget till några få monopolister, då kommer dom att försöka äga sanningen och vad som lyfts fram. Folk har ju slutat att kolla på TV-typ. Och sen kan man göra som Swebb-TV och starta eget. Men det har inte samma genomslag. Jag vet - då blir det globalism om vi kör global-skatt, men jag får fundera lite mer hur vi ska lösa det.

Men det funkar ju inte om en klan på Google ska äga torget, eller hur?
Citera
2023-10-10, 14:17
  #26
Medlem
Redfogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenHelsing
Och varför skulle Google bry sig om du slutar använda deras tjänster?
Av samma anledning dom bryr sig om att du inte ser reklamen med en ad-block?
Citera
2023-10-10, 14:17
  #27
Medlem
DonaldBidens avatar
Sjuka jävla snyltare som har adblocks, borde fängslas varenda en!

Som tur är har jag aldrig haft några reklamavbrott på Youtube, så förstår inte riktigt problemet.
Citera
2023-10-10, 14:18
  #28
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenHelsing
Sen undrar jag varifrån du har fått din kostnadsuppskattning.
Såg siffror på det vid ett tillfälle och kostnaden för Alphabet per användare var låg, typ 3-4 kronor per månad.
Citera
2023-10-10, 14:20
  #29
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av TrueC
Du låter som en kommunist.

Låt marknaden styra, när en plattform inte är värd att användas mer går den breda massan över till något annat.

Socialist. Det är normalt tillstånd för lojalitet för folket emot monopolister och oligarker. Det har funnits i 20 000 år, långt innan kulturmarxister som är mer nyliberaler än socialister. Långt innan Marxismen och Bolsjevismen.

Socialismen är egentligen väldigt Nordisk. Även väldigt Germansk. Folket håller ihop så främmande kapitalister inte säljer ut landet till exempel.
__________________
Senast redigerad av xyxzopol 2023-10-10 kl. 14:25.
Citera
2023-10-10, 14:29
  #30
Avslutad
Fungerar kanske ett tag fram tills nästa version av Adblock stoppar reklamen på nytt.
Citera
2023-10-10, 14:37
  #31
Medlem
Vi konsumerar GRATIS videor på youtube. Videor som någon har gjort. Dom behöver få betalt. Just nu så är reklam det sättet dom får betalt.

Folk verkar så jäkla entitled till att allt ska vara gratis. Men någon behöver betala.
Citera
2023-10-10, 14:40
  #32
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av dondeestaslabib
Vi konsumerar GRATIS videor på youtube. Videor som någon har gjort. Dom behöver få betalt. Just nu så är reklam det sättet dom får betalt.

Folk verkar så jäkla entitled till att allt ska vara gratis. Men någon behöver betala.

Det finns sätt att betala dom direkt, utan att stödja Youtube genom reklam. Eftersom dom stänger av och skuggbannar vettiga kanaler. Eller hur. Man kan ha reklam direkt i videorna till exempel, eller donationer. Youtube-ägarna är köpta av oligarker och även typ ADL och CIA och vidriga Woke-människor och en fiende till det sunda samhället och det fria politiska ordet.

Varför skulle man stödja det. När dom stänger av och skuggbannar vettiga kanaler? Varför inte donera direkt isf till kreatörer som är värda det. Och en youtube-server kan inte kosta mycket. Klart slut för mig i tråden.
__________________
Senast redigerad av xyxzopol 2023-10-10 kl. 14:43.
Citera
2023-10-10, 14:52
  #33
Medlem
Youtube/google är ett etiskt företag som alls inte använde piratmaterial för att bygga upp sin verksamhet. Nej nej. Då fick ju alla kreatörer betalt.
Citera
2023-10-10, 14:54
  #34
Medlem
RoadToPerditions avatar
Min adblock fungerar klockrent! Ser aldrig reklam, varesig på vanliga webbsidor eller Youtube, och TV4 Play. Riktigt skönt!
Citera
2023-10-10, 14:55
  #35
Medlem
SchrodingersPizzas avatar
Citat:
Amazon CloudFront is $0.02 per GB if you're serving lots of data. A typical video I'll estimate is 50MB (the size of Gangham Style in 720p). According to YouTube, 5 billion videos are watched every day, so that comes out to $5,000,000 a day or around $1.8 billion a year in CDN costs. For storage, Amazon S3 charges ~$0.02 per GB per Month. Some estimates put the total number of YouTube Videos around 500 million, and I'll say each video takes 200MB to store every version. That's only an extra $24 million a year. With back-end processing and other stuff I'll bump that total up to $2.0 billion a year for hosting fees, if you were to run YouTube on AWS.

Nästan helt gratis!

Sedan finns det många alternativ till Youtube för videos som inte begränsas i innehåll på samma sätt som på Youtube, och där man dessutom kan betala direkt till videoskaparen istället för någon annan. Det är därför andra plattformar som Patreon eller till och med OnlyFans är populära alternativ.

Varför känns det så viktigt för dig att just Youtube fungerar som DU vill när det finns andra alternativ som gör det du önskar?
Citera
2023-10-10, 14:55
  #36
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xyxzopol
Så mycket kostar inte att ha några servrar aktiva. Kanske 0,0001 öra per användare per 10 år

Herregud vad efterbliven du är, det är problemet här inget annat.

Vi får hoppas du aldrig ansvarar för Ekonomi någonstans, inte ens din egen.

Du måste ha en god man för att klara dig.

Sitter man och skriker om "rättigheter" till gratis streaming med argument att det är "gratis asta servar" borde du stängas av helt och skickas till grundskolan för både uppfostran och lärande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in