Citat:
Ursprungligen postat av
fernebo
Instämmer. Jag tror inte heller att det ingick i planen att begå rena massmord på hundratals civila israeler. Vad skulle de tjäna på det? Jag tror inte ens att de hade räknat med att operationen skulle gå så bra. Man får anta att det främsta målet var att ta ett stort antal gisslan. Det de nu har gjort kommer istället för att bli en framgång innebära Hamas totala och fullständiga undergång. Ingen kommer att bry sig nämnvärt nära Gaza bombas till grus och allt av vad Hamas styre utraderas.
Det kan finnas skäl till det, även om jag inte tror på det.
1 Skrämma israeler att lämna israel och judar att i flytta till Israel
2 Störa turismen och skrämma gästarbetarna.
3 Visa den förtryckta palestinska befolkning att man kan hämnas på förtryckarna
4 Tvinga Israel att svara hårt så man får egna döda som man kan visa upp för den arabiska befolkningarna i MÖ och muslimer i andra delar av världen. Det i sin tur kommer pressa arabiska regimer att inte närma sig Israel.
Jag tror mer på det du säger. Det var meningen att vara en snabb och effektiv snatch and grab operation med bonusen att döda Israeliska militären. Men vi ser detta ur västerländska ögon, så det jag nämner i 1-4 kan vara sådant man ville uppnå genom att mörda civilister.