2023-10-10, 11:00
  #13
Medlem
fjollciggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSwedeGliderRunt
Ganska väntat, det är mycket snack om fb som ett ställe för näthat, kvinnohat etc,, men jag upplever det som att det mesta görs på ett ganska bra sätt, mer som än retsticka, än den mobbing som uppstår på facebook och twitter, vilken ju kan bli ganska allvarlig iom att den tas vidare i dessa personers verkliga liv även utanför sociala medier.

De som vill förstöra andras liv, cancel kultur osv, har självklart betydligt mer nytta av plattformar där användarna ej är anonyma.

Håller med. Sen spelar nog även förväntningar in, och där har Flashback en fördel med sitt oförtjänta rykte som pissränna, eftersom verkligheten blir en positiv överraskning. På Twitter, däremot, där folk verkar i noga konstruerade block-och-följ-bubblor, slutar verklighetsbesöken alltid med besvikelse.
Citera
2023-10-10, 11:03
  #14
Administrator
admins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av c0mbiner
Hur vet de att de är kvinnor? 🤔

Citat:
Ursprungligen postat av peterZiipen
Internetstiftelsen anlitar Novus som samlar in data genom frågeformulär. Tar för givet att man klickar i kön och ålder i samband med att man svarar på frågorna.

Novus hämtar underlaget från Statens personadressregister, Spar.
"Urvalet för denna undersökning kommer från Statens personadressregister, Spar. Det är ett offentligt register som omfattar alla personer som är folkbokförda i Sverige, både svenska och utländska medborgare. Intervjuerna genomfördes under perioden 9–29 januari 2023 med en svarsfrekvens på 51 procent bland de som har telefonnummersatts.

Totalt har det genomförts 2 398 telefonintervjuer inom ramen för Novus veckovisa telefonomnibuss som genomförs av Novus samarbetspartner PFM Research AB. Telefonnummersättning görs bland alla personer med fasta och mobila telefonnummer och registret uppdateras regelbundet mot bland annat folkbokföringsregistret. Träffprocenten ligger på 90 procent och Nix-nummer sorteras ej bort. Telefonintervjuerna har genomförts 5 dagar i veckan, måndag–torsdag och söndag och totalt gjordes upp till 8 kontaktförsök."
admin
Citera
2023-10-10, 11:16
  #15
Medlem
Room531s avatar
Ja ju mer woke, massmediefierat och smygcensurerat forumet blir desto fler ankbuskar med vänner kan infinna sig här i godan ro. Nä skoja bara, forumet är som gamla goa flashback. Inget speciellt har ändrats. 😷
Citera
2023-10-10, 11:20
  #16
Medlem
Akacia2050s avatar
Helt klart är Flashback den bästa plattformen. De andra struntar i folks integritet. Flashback är som internet borde vara: ett alias. Tänk vilken otroligt mörk plats Sverige skulle vara utan Flashback, och frågan är vad Flashback har betytt och kommer betyda för Sverige, med tanke på att plattformen måste ha betytt enormt mycket för invandringsdebatten. Ett ställe där det fria ordet härskar i Sverige, otroligt.

Flashback räknas.
Citera
2023-10-10, 11:30
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av admin
Vi samlar inte in den sortens underlag som redovisas i rapporten. Vi kan få fram antalet "unika" besökare under en viss tidsperiod, antalet inlägg som postas, antalet sidvisningar osv. Men information om ålder, kön och hur ofta besökarna återkommer etc är sådant som vi helt saknar information om, och som vi också bör sakna information om.

admin

Hur ser det ut i FBs besöksstatistik? Har antalet unika besökare ökat på sistone?
Citera
2023-10-10, 11:31
  #18
Medlem
peterZiipens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av admin
Vi samlar inte in den sortens underlag som redovisas i rapporten. Vi kan få fram antalet "unika" besökare under en viss tidsperiod, antalet inlägg som postas, antalet sidvisningar osv. Men information om ålder, kön och hur ofta besökarna återkommer etc är sådant som vi helt saknar information om, och som vi också bör sakna information om.

admin
Förstår att ni inte har någon information om ålder, kön, m.m.

Citaten som jag klistrade in hade mer med internettrafik att göra. I rapporten stod t.ex. följande:
"Flashback har ökat sin andel användare från 19 procent år 2022 till 22 procent år 2023."
Menade mer om ni också kan se en uppåtgående trend i antalet unika besökare/användare om man tittar på 2022 kontra 2023.
Citera
2023-10-10, 11:40
  #19
Medlem
Haajibs avatar
Jag föredrar dock Flashback som en källa för både nyheter och nöje. Man får betydligt bättre rapportering och ingen censur av brott som traditionella medier utövar. Många gånger hittar man både bild och adress på både gärningsmannen och offret.

Och när gäller nöje blir det en hel del intressanta diskussioner inom alla möjliga ämnen med all form av kompetens och intressen.

Har i många år skrattat högt åt psykologi-avdelningen sent på nätterna när folk behöver skriva av sig.
Citera
2023-10-10, 11:44
  #20
Medlem
När man kollar på undersökningen får man ha i åtanke att många fler använder Facebook och YouTube och de andra plattformarna som anges - än Flashback. Det är därför inte konstigt att fler drabbas av näthat där.
Men tittar man på grafen som visar hur många som sett andra utsättas för näthat på Flashback så är det lika många som Facebook - trots skillnaden i användarmängd!
Flashback får inte oförtjänt mycket kritik - detta forum får för lite kritik! Jag tror inte folk vågar säga nåt för de är rädda att utsättas för datakunniga troll som finns här.
Jag önskar verkligen att stämningen här kunde ändras så att fler olika typer av användare orkar vistas här - diskussionerna blir mycket intressantare då än om ett gäng håller varandra om ryggen och alla hoppar på den som tycker annorlunda!
Citera
2023-10-10, 11:47
  #21
Administrator
admins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av avintresse
Hur ser det ut i FBs besöksstatistik? Har antalet unika besökare ökat på sistone?

Besöksantalet påverkas främst av enskilda händelser. Tittar man över tid så finns det vissa månader som har högre trafik, men dessa uppgångar kan oftast kopplas till trådar med väldigt många besökare. Om det är sprängningar eller spektakulära händelser (vilket det varit väldigt mycket av på senare tid) så ökar trafiken. Just nu är det mer trafik än vanligt, men om detta är en långtgående trend eller inte är svårt att svara på. Vi ser åtminstone ingen minskning av trafiken, varken på kort eller lång sikt.

admin
Citera
2023-10-10, 11:56
  #22
Medlem
tjallepetters avatar
Det är väldigt bra att hela samhället är på flashback. Alla åldersgrupper, bakgrunder, kön, etniciteter osv.

Då kommer flashback äntligen få bort stämpeln som nazisternas sista tillflyktsort.
Citera
2023-10-10, 11:56
  #23
Medlem
FetFulElaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av admin
Idag släppte Internetstiftelsen i Sverige den årliga rapporten "Svenskarna och Internet". Enligt rapporten så har Flashback ökat sin andel användare. "Framför allt bland de födda på 00-talet, men även fler kvinnor födda på 70- och 80-talet använder Flashback år 2023. Flashback ökar även på vecko- och daglig basis." Rapporten finns att ladda ner här.

https://svenskarnaochinternet.se/rapporter/svenskarna-och-internet-2023/

Enligt rapporten används Flashback mest av personer födda på 80-talet (42%), och i denna åldersgrupp är det lika vanligt att män och kvinnor använder Flashback. I rapporten framgår också att Flashback är minst populärt bland 60-talister eller äldre, samt bland 10-talister (barn i åldern 3-13 år, men som i rapporten avser barn i åldern 8-12 år).
20-/30-/40-talister: 5%
50-talister: 9%
60-talister: 18%
70-talister: 33%
80-talister: 42%
90-talister: 34%
00-talister: 20%
10-talister: 0%
Näthat vanligast på Facebook - mer ovanligt på Flashback

Under rubriken "Näthat och kränkningar" har rapporten kommit fram till att det är mest näthat på Facebook, medan Flashback (som i medier ibland framställs som en plats med mycket näthat) hamnar förhållandevis långt ner på listan, och långt efter aktörer som exempelvis Instagram, Twitter och Tiktok. I rapporten redovisas följande siffror:
Var på nätet utsattes du för näthat/kränkningar?

1. Facebook (35%)
2. Twitter (20%)
3. Instagram (18%)
3. Snapchat (18%)
5. Tiktok (15%)
6. Youtube (9%)
6. Reddit (9%)
8. Flashback (7%)
Var på nätet såg du någon annan utsättas för näthat/kränkningar?

1. Facebook (53%)
2. Instagram (42%)
3. Twitter (27%)
4. Tiktok (21%)
4. Youtube (21%)
6. Flashback (7%)
Men även att uppmärksamma Flashback kan visa sig vara populärt. Under rubriken "Böcker och poddar" uppmärksammas att svenskarnas favoritpodd är P3 Dokumentär, och på andra plats kommer podden Flashback Forever.

admin
7 procent miljöpartister/vänsterpartister som är kränkta eller sett andra bli kränkta på Flashback- sluta vistas här då!
Citera
2023-10-10, 12:06
  #24
Medlem
Intressant undersökning!

Är själv 80-talist, och använder bara Flashback som det enda "sociala mediet".
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in