Citat:
Ursprungligen postat av
fotonreflex
Det roliga med just araber, som jag lärt mig, är att när de är i områden där det är ordning och reda enligt deras egna regler så är de väldig trevliga, artiga, respektfulla och sociala nyfikna varelser.
Med en gång de kommer till Sverige, eller om de sätts under någon form av press så blir de till dessa rabiata djur. (säger inte att extrema judar är bättre, och jag skulle INTE vilja ha judiska bosättare i sverige under liknande premisser som de verkar i Palestina)
När man är på västbanken så är man MYCKET tryggare där bland araberna i ett land där det är krig, än vad man är i Malmö, Göteborg eller Stockholm. Det är ett faktum. Man blir inte rånad, knivstucken eller hotad. När man vistas i dessa områden, även flyktinglägren, så möts man av nyfikenhet och folk vill gärna pröva prata med en eller kommer fram för att skaka hand. Så är det INTE i Rosengård.
Intressant det du skriver! Imponerande upplevelser och iakttagelser! Du har 100% belägg för dina åsikter!
Bor i Antwerpen i det sk diamantkvarteret, ortodoxa judar i vita knästrumpor som idag ännu inget vet vad som skett i Israel.
Idag får dom inte se tv, tända en lampa, använda mobil eller vrida på termostaten..
Först nu efter solnedgång får dom.
Bor 200m fr stationen, mellan judar o marockaner. Dom står bredvid varandra vid kassan o handlar frukt o grönt av varandra.
Araberna här är vänliga men på tvång, bla för att borgmästaren (typ SD) dubblat antal poliser på gatorna. Dom är bevakade och begripligt, ökända.
Varje enskild marockan är väldigt varm o trevlig, oerhört t.o.m. givmild och behjälplig, men så fort i grupp, som om två sataniska hjärnor aktiveras o djuret kommer ut.
Marockaner som grupp provocerar överallt i alla situationer, helst i trafiken och vid butikskassor…