Citat:
Ursprungligen postat av
LillenEklund
De europeiska judarna i Palestina måste erkänna Palestina som en stat och dra sig tillbaka från ockuperad mark om denna konflikt ska få ett slut.
Då antar jag att du tycker att de arabiska muslimerna ska dra sig tillbaka från europeisk mark också? Där de bor i miljontal och kräver särrättigheter för muslimer.
För övrigt, det var ju exakt detta Israel gjorde med Gaza. Man förde ut sin egen befolkning med våld och gav kontrollen till Palestina. Det skulle ge ett slut på konflikten säger du? Blev det så? Nej. Istället röstade Gazas befolkning fram islamister till makten som skjuter missiler mot Israel.
Du ser väl själv vad som händer om Israel misslyckas med att försvara sig? Då händer mord, våldtäkt och kidnappning. Du kan inte gärna kräva att Israel ska gå med på att låta sin befolkning dödas och torteras. Det skulle inget land gå med på.