2023-10-08, 01:51
  #2953
Medlem
BombaySaphires avatar
Enligt CNN just i detta nu har det avfyrats många raketer den senaste halvtimmen från Gaza in över israeliskt territorium. Samtliga har skjutits ner av Israel.
Citera
2023-10-08, 01:53
  #2954
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnergizerBunny
Detta krig kom ju ganska vältajmat till den nysläppta filmen Golda, som handlar om Yom Kippur kriget.

Det står också "Attacken är den största sedan Jom Kippur-kriget 1973 och skedde dagen efter dess 50-årsjubileum. Den gången leddes angreppet av Egypten och Syrien. Då som nu var Israel oförberedda."
Källa: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/wA2egn/teorier-sa-kunde-israel-missa-attacken-fran-hamas

Man kan tycka att Israel borde ha hållit ögonen öppna lite mer.

Men tajmingen tyder på att det var planerat att tajma in det så här.

Detta är just nu det mest uppseendeväckande; Alla vet att Israels grannar hatar dem och missunnar dem existera, men HUR kunde alla dessa raketer nå förbi Iron dome? Och HUR kunde sydliga gränsen forceras och mängder terrorister tränga djupt in i landet?
Citera
2023-10-08, 01:54
  #2955
Medlem
JustTrollings avatar
Muslimerna har attackerat ett sjukhus i Ashkelon där många offer för terroristerna vårdas.

Ingen uppges skadad av själva attacken, men sjukhuset har stora skador på byggnaden. Uppger Kan.

Attacken bekräftas av Hamas.

Citat:
Ursprungligen postat av EnergizerBunny
Vad som förvånar mig mest är att det finns videor från flera olika vinklar. Sett från 4 olika vinklar hittills. Samtliga i ganska bra upplösning, stadig kamera, fäst på stativ osv.

Ser ut som att man VISSTE att det skulle bombas? Hade Israel gått ut med att de skulle bomba just det huset eller?
Uppges att byggnaden inhyser Hamas-verksamhet. Högkvarter eller inte högkvarter kan jag inte svara på. Att det riskerar att bombas krävs väl inte extremt hög IQ för att räkna ut. (Ens för folk i Gaza då.)

Den video som brukar visas är från direkt motsatt sida än den i Expressen.
Citera
2023-10-08, 01:55
  #2956
Medlem
radarpars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Ja det gör de. Araberna har dödat flera turister, som befann sig på en festival. Bla en tysk kvinna, som hade så lite kläder att våldtäkt verkar vara enda förklaringen
Hur pass tysk är hon? Hon skriver på hebreiska på sin Insta, inte det vanligaste andraspråket i Tyskland.
Citera
2023-10-08, 01:55
  #2957
Medlem
Slackoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fina Gubben
Precis, bra att du håller med mig. Riv fängelset Gaza och förena det med övriga Palestina, sök en tvåstatslösning.

Finns det någon summering av dagens händelser där ute på nätet? Hittar bara korta reportage som säger samma sak.

Palestina frågan bör lösas genom en 0 stats lösning för palestinierna där dessa araber fördrivs till valfritt arabland.
Citera
2023-10-08, 01:55
  #2958
Medlem
fluff995s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnergizerBunny
Det står också någon utryckningsbil en bit bort och verkar stoppa upp trafiken så den inte kan komma för nära byggnaden som bombas? Måste nästan ha varit annonserat sedan innan.


Ser ut som att byggnaden har utrymts i förväg också, och gatorna runtom är helt tomma. Kameran som filmar verkar också ha satts upp i förväg.
Så antingen har Israel varnat Hamas i förväg för att få evakuerat civila, eller så vet Hamas underrättelsetjänst exakt var Israel kommer slå till om landet får anledning att göra så.
Citera
2023-10-08, 01:56
  #2959
Medlem
kato85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WhereIsRussia
Tysk kvinna? Dödar dom turister också?
Menar en av dom tidiga klippen, hon som redan var blodig och knuffades in i en jeep av 3 pers
Känns som att Hamas skjuter sig själva i benet när de börjar döda utlänningar istället för israeler.
Stödet kommer inte direkt att öka i väst.
Citera
2023-10-08, 01:56
  #2960
Medlem
luomis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Relzer
Världen under Trump var i fred. Världen under Biden är i brand.

HUR exakt var världen under Trump i fred?
Citera
2023-10-08, 01:57
  #2961
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av luomi
Förbjud att lämna: https://www.ochaopt.org/content/movement-and-out-gaza-update-covering-february-2023
Palestinier får enbart lämna Gaza och Västbanken med tillstånd från israeliska staten.

Fast nu uppmanas befolkningen att lämna Gaza eftersom Israel planerar att riva större delen av staden.
Citera
2023-10-08, 01:57
  #2962
Medlem
Lite spännande dock hur mass-slakten komma arkiveras.

Lite måste vi ändå se fram emot att leva i historieboken
Citera
2023-10-08, 01:57
  #2963
Medlem
Sgt.Blands avatar
Israel har nu tagit ett beslut att Hamas ska utplånas.

Citat:
Netanyahu says the Israeli security cabinet has taken decisions to destroy the military and state capabilities of the Hamas and Palestinian Islamic Jihad — Reuters

https://x.com/BrennpunktUA/status/1710798070768656778
Citera
2023-10-08, 01:57
  #2964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
Känns som att Hamas skjuter sig själva i benet när de börjar döda utlänningar istället för israeler.
Stödet kommer inte direkt att öka i väst.
Överens. Intressant att se Tyskland reaktion
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in