Citat:
Ursprungligen postat av
Cheerio
Började 26/9
Längd: 175 cm
Vikt: 117 - 1 kilo
Nu har det gått en vecka. Jag har mått förvånadsvärt bra, endast lite konstiga känningar från magen och huvudvärk. Risken för förstoppning ligger hela tiden och smyger...men försöker få i mig mycket vätska!
Längtar till att det ska börja hända något, endast gått ner 1 kilo. Det hade jag klarat utan Saxenda på en vecka känner jag, men detta handlar inte om det.
Har haft det svårt med sömnen, men det har varit stressigt i livet och andra saker har påverkat sömnen, annars är det en biverkan - störd nattsömn. Det låter inte kul, varav jag hoppas detta är något annat och endast är en fas i mitt liv just nu.
Har inte kommit igång med träningen. Det är inte bra. Det är prio nu fram över. Har ätit bra, det var i helgen då sömnen var kaos som det blev godsaker (utan biverkningar).
det finurliga är ju just aptitdämpningen, har du provat att försöka göra iordning mindre portioner till dig själv? Något så enkelt som en mindre tallrik hjälper mig iaf. Men ja, träning hjälper mycket.