Citat:
Ursprungligen postat av
Rimbolasse
Man absorberar inte länder, man byter ut regimer mot mer lätthanterliga. Man privatiserar landets tillgångar och överför till amerikanska företag. Man gör så att fienden inte längre har någon bas att agera från. Ibland misslyckas man, som i Afghanistan. Men man har genom att släppa fram talibanerna till makten sluppit hotet från IS eller en ny Usama Bin Ladin. Alltid något.
Faktum är att du faktiskt inte har fullkomligt fel när det gäller tillvägagångsättet, då jag nog förstått efter resande i utvecklingsländer att länder faktiskt kan få yttre påverkan som inte alltid ligger i ländernas eller folkets intresse.
Däremot ska man inte bygga upp sin världsbild på att eftersom vissa saker historiskt sett har skötts på särskilt sätt i vissa sammanhang, så måste det tillvägångsättet alltid ske i alla sammanhang.
Din beskrivning passar någorlunda in på vissa utvecklingsländers öden, men faktum är att inte mycket talar för att det varit planen för Ryssland då USA har helt annan relation till dem.
Citat:
Ursprungligen postat av
negrofoben
Vatniksen verkar tro att det funkar att återanvända debunkade lögner om man bara väntar nån månad?
Reglerna borde skärpas upp så man talar om att det är avstängning om man kör gamla lögner på repeat, och då specificera de vanligaste lögnerna.
I slutändan tycker jag faktiskt att många av pro-ryssarna gör en välgärning i att visa på hur intellektuellt ohederliga och torftiga deras argument faktiskt är.
När de återkommande kör felaktiga påståenden krävs det faktiskt inte särskilt mycket research för att kunna debunka dem, och stärker bara ens egen övertygelse om att man är på rätt sida.
I den mån de inte bara kommer med felaktiga påståenden om sakförhållanden, så har deras slutsatser låg tillförlitlighet som inte åldras särskilt väl ju mer tiden går.
Det vore ju en sak om det handlade om högkvaliteskribenter som manipulerade sanningen med lite trovärdig finess, men det verkar handla mer om att istället dränka in felaktiga påstående med stora kvantitetsinlägg utan finess.
Överhuvudtaget så verkar det gå som en röd tråd i det ryska sättet att satsa på kvantite framför kvalite, det kan ju vara effektivt ibland men har också sina rejäla begränsningar.