Citat:
Ursprungligen postat av
Gnagetmanglar
Kanon att du har sådan bra kännedom om hur jag skulle agera vid ett sådant tillfälle. Tyvärr är du helt ute och cyklar. Jag hade NJUTIT av att läsa att militären knäppt en individ i typ Tensta, helt utan anledning.
("Helt utan anledning" är då alltså typ dra ett vapen mot en, ha en sprängladdning på sig, kasta sten osv osv. Du vet, helt utan anledning)
Jag å andra sidan hade nog varit den absolut tryggaste personen i Sverige. Och eftersom du har sån koll på mig, så bör du ju vara medveten om precis det.
Lägg detta "försvara gängen" tramset åt sidan nu.
Skiten måste väck. Och med det våld.
Våld löser våld. Så har det alltid varit, och kommer alltid vara.
Problemet är att detta inte försvinner för att du drar på rävjakt. Det kommer fler rävar. Roten av problemet är inte Kurdiska räven eller Tyska pungråttan eller Marockanska fladdermusen. Problemet är strukturellt och en konsekvens av vad man har prioriterat de senaste 25 åren o svensk politik. Vilket är en konsekvens av vad majoriteten av svenskar ignorant röstat för. Och då menar jag inte migrationen. Finns gott om länder som har och haft stor migration, men inte har dessa problem.
Om du inte tänker förvandla Sverige till ett skandinaviskt Irak, Egypten, Kina, Nordkorea, DDR, USA etc med allt det innebär, så är det helt andra satsningar och lösningar som krävs för att få ordning på detta varaktigt. De satsningarna kräver pengar. Om du undrar var pengarna tagit vägen de senaste 25 åren så kan du kanske läsa på lite, tex via OECD. Det är inte åsikter som framförs där, utan fakta. There is no such thing as a free lunch. Neoliberal ekonomisk teori är elitens propaganda inklädd i rationellt och vetenskapligt språk. Om inte 90% av Sveriges befolkning vore hjärndöda och historielösa amöbor som inte förstår när de blir systematiskt rånade och våldtagna (inte bokstavligt), så skulle vi inte vara här, men såhär går det när man naivt röstar, utan att förstå vad man röstar på?
Ps. För tjugo år sen kunde man ha råd med en 1 -2 rok centralt i Stockholm om man jobbade i tex butik. Vad har motsvarande råd med idag? Min poäng är inte att alla ska kunna bo innanför tullarna, min poäng är att den retarderade medelklassen som gjort bostadskarriär, tror de blivit rikare, men i själva verket har deras köpkraft minskat, både när det gäller bostäder och besök i Köpenhamn. Dvs. Vi har blivit fattigare. På vilken politik då? Ja, S har ju gått långt till höger och har egentligen fört en högerpolitik i minoritetsregering senast, men den stora förändringen av sverige skapades under psykopaterna Reinfeldt och Borg, påhejade av en historielös, naiv och okritisk medelklass. Jag skriver medelklass för jag förstår varför de 10-20% rikaste röstar på den här skiten, men vad resten av befolkningen tänker och hur de tror de gynnas av denna politik är för mig skrattretande.