2023-09-25, 18:37
  #386113
Medlem
Goulburns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av absinten
Att Putin ställer orealistiska krav är ingenting nytt, det har han gjort sedan den fullskaliga invasionen inleddes. Den startade med det orealistiska kravet att ta över Ukraina på en vecka, och sedan så har det bara fortsatt.

Anledningen till detta är att Putin får all sin information från ja-sägare som bara säger det han vill höra. Putin vet inte hur situationen faktiskt ser ut i Ukraina, och hur små chanser han faktiskt har att vinna. Han visste det inte då han beordrade invasionen, och han vet det inte nu.

En vanlig civilist som följer västerländskt nyhetsflöde har bättre koll på hur kriget går än vad Putin har.
Putin var ju i Tyskland cirka 5 år på 1980-talet så jag utgår ifrån att han åtminstone kan förstå tyska och kan följa nyhetsflödet i väst i viss mån själv.

Från det att Berlinmuren föll 1989 tills Ryssland officiellt gick in i kriget i Ukraina 2022 hade gränsen mellan Ryskkontrollerat och Västkontrollerat område flyttats cirka 150 mil längre österut.

Det i första hand jag hörde Putin säja i början av år 2022 var att han såg en röd linje där han ville stoppa västs avancemang österut och denna linje ansåg han nu var nådd.

Om man ser vad som faktiskt hänt under den s.k. Ukrainska "vår offensiven" är väl att Ukraina pressat ryssarna tillbaka så pass mycket att ifall offensiven fortsätter i samma takt så har man återtagit all mark man förlorat sedan februari 2022 om hundra år.
Citera
2023-09-25, 18:43
  #386114
Medlem
Sgt.Blands avatar
Det som ryssen varnade för igår håller nu på att hända. UAF har alltså passerat Surovikinline och attackerar Verbove.

Citat:
Fierce battles are going on in Verbovo. The situation is difficult.

https://t.me/Donbas_Operativniy/56764
Citera
2023-09-25, 18:46
  #386115
Medlem
Kiddieoxos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Oj det här är ju en jättesatsningen. Tänk om de snabbt får stopp på ukrainska våroffensiven. Och skjuter den 2-3 km tillbaka mot startpunkten

Det blir ett ramaskri

Undrar vilken stad de tar över. Odessa verkar man ju intresserad av pga spannmål. Cherson är ju en fin stad det också.

Vad sägs om att invadera månens baksida eller Pentagon?
Det är lika realistiska mål som du nu sitter och fantiserar om.
Citera
2023-09-25, 18:49
  #386116
Medlem
bartrams avatar
Vad skall Shojgu göra för att tillgodse Putins krav?. Sparka högste operative generalen, Gerasimov?. Själv kan han ju inte sköta operationerna, som den politruk han är
Citera
2023-09-25, 18:50
  #386117
Medlem
leachs avatar
Inga vapen slösas på dessa! Ryssen lär sig aldrig.

Russian inflatable tank decoys. Southern front.
https://twitter.com/bayraktar_1love/status/1706316927050584391
Citera
2023-09-25, 18:52
  #386118
Medlem
Kiddieoxos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Svenska skattebetalare/statsbidrag betalar ryssar för att ljuga om kriget.
https://omni.se/t/svenska-reaktioner/27770266-9bc9-4251-80a8-1577e0dc6a62

Konstigt att ruski mir är kopplat till ruski mir.
Chockerande och vi såg det inte komma.
Citera
2023-09-25, 18:53
  #386119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bartram
Vad skall Shojgu göra för att tillgodse Putins krav?. Sparka högste operative generalen, Gerasimov?. Själv kan han ju inte sköta operationerna, som den politruk han är

Han kan väll snickra ihop en ny datja. Var väl från bygg som kvalificerade honom till försvarsminister.
Citera
2023-09-25, 18:58
  #386120
Medlem
donald12s avatar
Intressant analys av hur Kaukasus påverkas av Ukraina kriget. En krutdurk som kommer explodera


https://youtu.be/ddWh5rI7Mw8?si=1ucHxVbKjEpR_37k
Citera
2023-09-25, 19:01
  #386121
Medlem
FranzMarcs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bartram
Vad skall Shojgu göra för att tillgodse Putins krav?. Sparka högste operative generalen, Gerasimov?. Själv kan han ju inte sköta operationerna, som den politruk han är

Han kan nog inte göra ett skit. Finns inte på kartan att Ryssen får stopp på motoffensiven, än mindre intar en betydande stad under kommande månad. Tog väl dryga halvåret att inta Bakhmut som är helt obetydlig i sammanhanget. Shoigu är nog rökt. Vem fan är dum nog att aspirera på hans jobb förövrigt?
Citera
2023-09-25, 19:14
  #386122
Medlem
leachs avatar
Jag får flashback på Benny Hill på denna video.

The wounded occupier urgently needed to go to the hospital for procedures. The Russian military couldn’t come up with anything better than loading the wretched man onto an ATV and giving it gas. Watch until the end
https://twitter.com/Rinegati/status/1706351758790873455
Citera
2023-09-25, 19:16
  #386123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Hitler sa att det bara handlade om Rhenlandet. Sedan sa Hitler att det bara var en anschluss av Österrike, sedan var det bara Sudetenland och sedan resten av Tjeckoslovakien, sedan Memel, sedan ett avtal med ryssarna om att dela östra Europa mellan sig, sedan bara en bit av Polen osv. barnamördare v.puttin försöker bara kopiera, även om det ryska blitzkrieget varit långsammare än på västfronten 1916.

Varför ockuperar ryssland en del av Moldavien? Och 2 delar av Georgien?
Transnistrien är en utbrytarrepublik, har ingenting med Ryssland att göra.
Citera
2023-09-25, 19:19
  #386124
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Det som ryssen varnade för igår håller nu på att hända. UAF har alltså passerat Surovikinline och attackerar Verbove.



https://t.me/Donbas_Operativniy/56764

Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Det som ryssen varnade för igår håller nu på att hända. UAF har alltså passerat Surovikinline och attackerar Verbove.



https://t.me/Donbas_Operativniy/56764

Det här är rätt intressant. Det vi har nu är ju ett War of Attrition.

Ett genombrott på frontlinjen är så klart bra för Ukrainas del men vad vi ser är ju att Ryssland ställt upp enorma resurser för att offensiven inte ska gå längre och Ukraina investerar troligtvis även de enorma resurser i att offensiven ska gå längre. Slaget om den södra fronten kommer att avgöras här. Kan Ryssland fortsätta tillföra resurser eller kan de de inte? Kan Ukraina fortsätta pusha eller inte?

Det handlar nog inte om att fronten går fram eller tillbaka 1km hit eller dit längre, utan snarare att den som kroknar först förlorar hela det södra slaget på ett bräde.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in