Citat:
Ursprungligen postat av
Plukke
Jag märker skillnaden mellan hur tex en som jobbade på 50-talet lade sina pengar på och vi som lever idag.
För tex vara 5 år sedan kunde man med enkelhet hitta en flygstol till Tokyo från Stockholm för under 7000 sek. Vad skulle en sådan dessa ha kostat 1953? Säkerligen en årslön eller iallafall 40 000 kr.
Vi kan äta nyttigare idag och vi har all tid i världen att kunna träffa våra släktingar och kompisar på helgerna.
Problemet vi gör är att vi konsumerar bajs, liksom spel idag kostar som en veckohandel på Ica (550-700 kr) och på detta har vi Netflix och övriga abonnemanger.
Nu gnäller vi alla över inflationen, att vi inte ha råd att roa oss. Det går att klara inflationen om vi skippar ölen , lösviktsgodis och inköp av Starfield.
Så min fråga är , har vi det inte jävligt bra? Har vi inte ett lyxproblem!?
Det retar mig så inåt helheten med alla dessa jävla trådar om "hej jag är outbildad men tjänar 34000 brutto,är det bra?" Ja det är förbannat jävla bra och lyx! Har fan i mig nästintill fått utmattningssyndrom pga ett callcenter där jag ibland kunde få ut 21500 kr i brutto!
Historiskt sett så är vi väldigt rika. Då dem för bara 100 år sedan levde på per dag vad som motsvara typ 10kr idag.
Men jag vet inte, en kompis fick lov att vänta 14h för att opereras för magbesvär, det finns inte några tandläkartider, det finns inte några läkare på psykiatrin, det finns inte någon hjälp att få för de som mår psykiskt dåligt. Svenskar är mer ensamma nu är någonsin, vi ska arbeta, vara tekniska nog att hantera bank, myndigheter, räkningar, sociala medier. Vi ska kunna tvätta, städa, laga mat, vi ska vara duktiga på vår jobb, helst en utbildning, vi ska träna, laga "rätt" (hälsosam) mat, vi ska socialisera, hälsa på familj, umgås med partner, får du barn ska ni dela upp på detta samt ta hand om ett barn som ska till skola, dagis, ska till tandläkaren, du ska veta hur man uppfostrar ett barn, du kan inte lita på myndigheterna gällande läkemedel samtidigt som du skattas sönder.
Helt ärligt hade jag hellre levt på 50-talet med en familj i ett stort hus i vuxen ålder och försörjt oss genom att vara bönder och dött vid 50-60 års åldern. Dagens samhälle är uselt, tråkigt och dåligt. Men ja, som sagt, ur historiskt perspektiv har vi det bättre än någonsin..