Citat:
Ursprungligen postat av
MarlonBrandy
Vi var absolut en gruppvåldtagen knulldocka idag. Men det är som det blir efter en tidig målvaktstavla och en tveksam utvisning och en dito straff. Ingen anledning att deppa , någon dags vila så har rövhålets rodnad gått ner och vi krossar Sundsvall i nästa.
Håller med om att det var ett tveksamt ingripande vid 1-0, men det var ett inte helt enkelt skott. Utvisningen ja. Myggan förstärker ganska bra, men å andra sidan är Edqvist arm/hand uppe i ansiktet på honom. Tror att de flesta domare väljer det röda där. Förstår dock Edqvists frustration för det kändes som att Myggan var mer skyldig till kollisionen än vad han var.
Straffen var odiskutabel. Julle är först på bollen och kapas. Det är straff varje dag i veckan. Sen rinner det ju iväg så klart. Hade Bonnah (?) satt sitt friläge så hade vi haft en helt annan match. Direkt svagt avslut där.