Citat:
Ursprungligen postat av
staticip
Swexit, och inget Nato. EU och Nato är graven, kostar bara pengar i onödan. Andra som bestämmer
och tvingar oss leva skitliv. Vi hade det bäst innan EU.
Det var Löfven som sänkte Sverige helt.
Reinfield var galen han med.
Enda som kan rädda Sverige är SD. Men då måste dom få fullmakt.
När det gäller dieselpriserna har vi MP att tacka för dem.
Följande hände: EU bestämde att sjöfarten inom EU skulle köra på olja med lägre svavelhalt, vilket i realiteten innebar liknande kvalitéer som dieselbilarna och traktorerna går på. När efterfrågan på lätt diesel av den anledningen steg, ökade priserna då tillgången var begränsad. Och bilisterna drabbades hårdast, då de till skillnad mot yrkessjöfarten betalar skatt på dieseln, och inte heller ka förhandla priser lika effektivt som rederier, som ju är storförbrukare.
Men bl.a. Preem ville göra om mera tung dieselolja med hjälp av krackning, vilket skulle resultera i en (sett i ett större sammanhang) mindre ökning av koldioxidutsläppen.
MP sa som bekant nej, och förutom att oljebolagen skulle kompenseras genom att de skulle hålla på med bränslen för att fixa reduktionsplikten, så ser vi nu också att hela EU hamnat i beroendeställning till Putin, som tydligen nu är de som framställer diesel utan några MP:are som stretar emot.
Det som jag reagerar mest emot är nog ändå MP:s och de bortskämda stads-klimataktivisterna som ju bara behöver ta T-banan i närmaste gatuhörn för att ta sig nånstans och bråka, helt i etablissemangets tjänst, de är ju de som äger och styr över elbolag, elbilstillverkare och tillverkare av elprylar och tjänar på cirkusen. Förlorarna är de som måste ha bil, ofta relativt lågavlönade som t.ex. ska ta sig ut till bussgarage och börja köra de första bussarna, eller andra fordon, eller på vintrarna traktorerna som ska göra gator mm framkomliga innan de bortskämda stadsborna ska ta sig till bussar eller t.bana eller tåg eller ska åka taxi till jobbet. För att inte tala om de som bor i glesbygd. Men de är de sistnämnda som ska betala det dyra bränslet, samtidigt som elbilssubventionerna främst gynnade storstadsbor som hade råd att köpa de dyra elbilarna, samt delar av näringslivet och särskilt de som äger de storföretag mm som räknar med att tjäna på elektrifieringen. Jag retar mig också på elbolagens reklam, som tycks syfta till ökad acceptans av vindkraft, men också, vilket jag ser som ännu värre, skapa en acceptans för att skattebetalarna och de små elkunderna ska betala utbyggnaden av elnät och vindkraftverk som sedan storföretagen ska få nyttja billigt medan vanligt folk ska få köpa elen dyrt!