Citat:
Ursprungligen postat av
Somosdoslocos
Man bör sköta barns hygien oavsett om det vankas fotografering eller inte. Däremot vet jag ju inte om hon varit på dagis, hos en släkting eller vad som helst och mamman inte hunnit bada henne. Jag följer inte henne så himla noga (kollar hennes Insta stories en gång i veckan Max, idag gick jag in för att kolla längst upp i flödet på bilder) så jag vet inte om barnen bor hos henne heltid och alltid är hos henne eller inte. Som sagt jag försvarar inte henne, jag tänker på barnen. De kommer få läsa allt elakt på internet om några år och det kan knäcka en när man är ung och inte valt att bli visad för offentligheten. Att kritisera mamman är en sak. Men att skriva sida upp och sida ner i detalj om hur barnen ser ut är väl ganska onödigt.
Nu är det inte Belle som vi kritiserar, det är mamman som inte sköter sina barns hygien.
Sen som sagt, naglarna växer inte sådär långa över natten bara. Sen smuts under naglarna oavsett var Belle har varit så får man tvätta händerna på en toalett nånstans i närheten eller där man hämtar Belle, det är sån basal sak att göra.
Hur som helst Linn som hade ansvaret för Belle där, tycker bara det är ovårdat att inte fixa det innan en fotografering.
Hon har Belle på heltid dessutom, Simon träffar henne ibland. Enligt henne själv.
Ja men det är Linns ansvar också att inte outa barnen offentligt. Hon har ett val, exponera dom som hon gör, eller låta barnen få ha en Integritet.
Men oavsett så ska man såklart inte prata om barnets utseende hur de ser ut osv, man kan inte rå för hur man ser ut! Samma gäller hur Linn ser ut.