2023-09-14, 16:19
  #289
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Raktinyllet
Japp ska man hem till familjen gäller inte hastighetsgränser längre


Vad svarar du 😂😂😂
Citera
2023-09-14, 17:08
  #290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LifeSuckz
Om det är 30km för fort på motorvägen bryr jag mig inte. Men om vi säger att han kört 30 för fort på 70-30 väg kan jag tycka annorlunda.

Litet försvar kan också vara att han är polis. Snabba hastigheter och åka kontrollerat har dom träning för.
Stod dock mer än 30km/t för fort, inte specifikt 30 för fort. Det kan ha varit 70 över hastighetsbegränsningen?
Citera
2023-09-14, 17:21
  #291
Medlem
Hur det än ligger till så måste idioten bort ifrån polisyrket. Han har politiska värderingar dvs han hatar sd och man ska vara politiskt oberoende som polis. Han har sagt att Israeler är cancer och nu detta med fortkörningen som han ej har ryggrad att stå för. Idioten förstör och smutsar ner polisyrket och dess rykte. Man kan ju även ifrågasätta varför hans föräldrar flydde ifrån Libanon först på 90-talet och inte strax efter 76 när man tog emot PLO med öppna armar. På vems knä har Nadim lärt att juden är en cancer? Borde snubben inte helt enkelt dra hem och ansluta sig till IS eller dyligt.
Citera
2023-09-14, 17:29
  #292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fluff995
Så här skriver Ghazale själv om händelsen på facebook:



https://www.facebook.com/Ghazale.Nadim


Han blev alltså nedblinkad av en polisbil. Eftersom Ghazale kan läsa tankar förstod han genast att polisen ville se hans körkort, så han stoppade utan uppmaning ut sitt körkort genom sidofönstret. Polisbilen som blinkat ned honom körde dock vidare utan att genomföra någon kontroll eller ens hälsa på sin kollega.

Låter detta troligt, tycker ni...?

Jag har sagt det förut: Ghazale verkar inte vara mentalt frisk.
Antar att det var polisbrickan han höll ut. Jag fattar bara inte vem som varit vittne till händelsen.
Citera
2023-09-14, 17:34
  #293
Medlem
fluff995s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av srail
Hur det än ligger till så måste idioten bort ifrån polisyrket. Han har politiska värderingar dvs han hatar sd och man ska vara politiskt oberoende som polis.

Politiska värderingar kan man ha. Privat. Personligen tycker jag inte poliser ska ha politiska engagemang, och definitivt inte pladdra om dem på socials medier eller i MSM. Och fram tills förhållandevis nyligen fattade polismyndigheten detta. Sedan tvärvände det hela under regeringen Löfven, och numer tycker polismyndigheten tvärtom att deras personal ska engagera sig så mycket som möjligt på sociala medier. För att det hyllar yttrandefriheten eller nåt*. Kursen satt rakt mot isberget och rodret låst, med andra ord.

Människor som Ghazale ska rensas ut med högtryckstvätt från myndigheten. Människor som Ghazale - och det finns idag många, många fler sådana som han inom myndigheten - är inte ens poliser som missköter sitt jobb. De är parasiter som använder sin anställning inom polisen som ett kuttersmycke att bygga sin mediekarriär på. Detta om något borde räcka för att få polisledningen att kicka honom. Hans lojalitet mot arbetsgivaren är lika med noll.


*Ursäkter är som rövhål.
__________________
Senast redigerad av fluff995 2023-09-14 kl. 17:37.
Citera
2023-09-14, 17:34
  #294
Medlem
snooper123s avatar
Kommer han förlora jobbet?
Citera
2023-09-14, 17:36
  #295
Medlem
fluff995s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Civilresistance
Antar att det var polisbrickan han höll ut. Jag fattar bara inte vem som varit vittne till händelsen.

Nej, Ghazale har uttryckligen skrivit att han höll ut sitt körkort. Du kan inte se inlägget där han skrev det längre, eftersom han nyligen begränsat sitt facebook-konto så att utomstående inte kan se det...


Citat:
Ursprungligen postat av snooper123
Kommer han förlora jobbet?

Det gör man inte i offentlig sektor idag.
Citera
2023-09-14, 17:39
  #296
Medlem
Om han kört i privatbil som privatperson så ska körkortet ryka. Allt annat är korruption.
I polisbil eller under yrkesutövning OK.
Citera
2023-09-14, 17:52
  #297
Medlem
Nu var han inte bara polis utan en vänsterpartistisk polis.
Därför värt att ta upp denna händelse enligt fb-intelligentian (= lågbegåvade potatisnäsor)
Hade det varit en sd-politiker hade tråden sett annorlunda ut, och inte ärats med en tråd.
Sug kuk era bottenskrap till "människor".
Citera
2023-09-14, 17:58
  #298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Ja det är varför det skrallrades till media. Om han var poppis hade det aldrig läckt utan bara varit "normalt".

De behöver inte det beroende på omständigheterna. Vi har ju ett känt exempel med Vilks. De poliserna i omärkt bil körde minst 50 över tillåten hästighetsgräns men det var helt ok och efter deras utbildning. Att ibland köra mycket snabbare än vanliga trafiken. Ibland kan man ju vilja komma fram snabbt utan att för den delen varna buset att man kommer. Verkar helt bero på omständigheterna. Att det är något som man gör i tjänsten.
Som jag förstår det så är det i det privata han har färdades i och ej som polis. Han är ju polisens mediala profil och jobbar ej i yttre tjänst så han borde aldrig färdad över hastigheten då det ej är något som han måste göra. Jag hade bråttom till en intervju och måste färdas i 104km/h på 70 väg!!! Nä du måste inte det din lilla skit.
Citera
2023-09-14, 18:57
  #299
Medlem
PK Maffian styr Sverige

Vidrigt
Citera
2023-09-14, 19:39
  #300
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PedoJoeBiden
https://samnytt.se/avslojar-nadim-ghazale-korde-for-fort-slapp-straff/




Är det rätt att han blir behandlad annorlunda och slipper straff för brott han begått som privatperson?
Borde polisen behandla vänsteraktivister annorlunda än vanligt folk?
Kan detta skada polisens anseende ute i stugorna?


Vad är era tankar om polisen Nadim Ghazale som dyker upp i allt från Veckans brott till andra uppmärksammade tvprogram? Tillhör denna sorts poliser den nya kategorin poliser som älskar att göra överdriven och ibland falsk PR för sitt arbete? Efter brotten han nu visat sig begått, kommer fler människor se igenom hans verkliga fasad?

Här belyser han ett extremt känsligt ämne;

https://www.expressen.se/debatt/slut...t-meningslost/

"Debatten om ungdomsrånen har fastnat i samma hjulspår som alla andra debatter.

Att bara prata om etnicitet är meningslöst.

På sin höjd är det ett populistiskt knep för att håva in likes på sociala medier.

Vi pratar för lite om de riskfaktorer vi faktiskt kan påverka, skriver polisen Nadim Ghazale."

Här får han priset Årets Boråsambassadör 2020 bland annat p.g.a. sin frispråkighet;

https://www.bt.se/boras/se-vem-som-b...ador-pa-bt-se/


Polisen ifråga menar (bara i en av alla hans senaste krönikor och debattartiklar under det senare året) att etnicitet inte är så märkvärdigt när vi diskuterar ungdomsrån, ungdomskriminalitet och faktorer bakom detta. Det handlar om helt andra saker påpekar han. Samma polis går också ut på det egna twitterkontot och har högljudda åsikter om det mesta. Menar polisen allt han säger undrar man? Man får känslan av att han svingar rejält för att bli lite av en Martin Melin omtyckt polis med tusentals följare på köpet. Någon som är med den breda PK-massan helt enkelt. Och tycker precis som de. Bara ännu mer högljutt med anledning av att man är polis och kan nå ut mer helt enkelt.

Frågan blir egentligen om hur trovärdig en poliskår blir i längden när poliser av denna sort går ut och vill bli offentliga till varje pris, dra till sig uppmärksamhet med starka åsikter om det mesta, breda ut sig i allt från populära talkshows (med tusentals tittare), flertalet youtubekanaler och div. program i syfte att exponera sig själv, allt som egentligen gynnar det egna "kändiskontot" i form av följare osv.

Vad är era tankar om detta nya fenomen? Bör en polis hålla låg profil just av en seriös aspekt, eller är detta det "nya" som plötsligt inträffar? Hur skiljer man privatpersonen från "polisrollen" i detta sammanhang? Vad är huvudsyftet? Att synas och göra sig själv "personlig" för att en allmänhet ska börja tycka om polisen i större omfattning än vad som görs idag? Finns det någon gräns överhuvudtaget innan det hela lätt kan uppfattas som väldigt oseriöst? Handlar det i det stora hela om att bli rikskändis till varje pris i princip? Är Nadim Ghazale egentligen en kapten klänning som allt för länge lyckats gömma sig bakom en falsk fasad?
__________________
Senast redigerad av Sanninen 2023-09-14 kl. 19:46.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in