Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
Problemet är att många använder historieboken om WWII som uppslagsverk om allting som händer i Ukraina.
Det är som att 30 och 40-talen är bibeln där man kan finna svaren på allting om Ukraina bara man studerar texterna tillräckligt noga.
Putin är Hitler och Zelensky är Churchill. Ryssarna är waffen-SS och Ukraina är stolta frihetskämpar som försvarar hela Europa. Putin har för avsikt att invadera land efter land. Man väntar på blitzkriget som aldrig tycks komma osv osv.
Om man kommer till den väldigt simpla insikten att det är ett helt annat typ av krig av helt andra orsaker så är man Putinkramare.
Kriget i Ukraina blir mer eller mindre meningslöst för Sverige och västvärlden om det inte jämförs med 2:a världskriget.
När man väl kommit till den insikten att det inte handlar om WWII på nytt så förstår man även att den absolut största förloraren på kriget i Ukraina är Europa! Om man säger det så är man förrädare.
Du har helt rätt i att detta inte är WWII.
Du har däremot helt fel i vem som är förloraren, det är nämligen ditt kära Ryssland som åker på tokpisk.