2023-09-10, 09:44
  #382117
Medlem
TheFlyingFarangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dirtydwarf
Det kommer troligen bli Trump som blir president igen nästa gång och alla ber att han har förstånd och vet att det är bäst hålla sig från konflikter och särskilt de som är totalt onödiga.
Därför vågar jag sätta en slant på han kommer sluta på Ukraina särskilt som majoriteten av usa skiter i Ukraina.

Ryssland och Trump har alltid funkat bra ihop då båda ser nyttan med Business istället för krig.
Biden är ju liksom som andra demokrater kända för älska konflikter och krig som ej angår dem.

När nu även usa har ett ännu större hot i form av Kina så tror jag de flesta amerikaner hellre ser de skyddar sig emot dem än slänger ut pengar i sjön på Ukraina som själva startat bråket med Ryssland.

Väst media för allt för att berätta om framgångarna men det är enbart en sprängs stridsvagn här och en traktor där.
Klart väst börjat tröttna så ukrainare har väldigt liten chans att bryta igenom linjerna.

Ukraina har ju tydligen redan nu igen sura på g20 mötet för att de flesta länderna börjat använda "mjukare ord för invasionen" vilket tydligen Ukraina tyckte mindre om. De vill försöka blodigt krig samtidigt som zelenskjii löper nya hus och ukrainska befolkningen åker på semester.

Denna offensiven kommer ta år att lyckas med och så länge kommer inget land orka hålla på med stöd i form av pengar eller utrustning.

Det blir nog förhandlingar vare sig Ukraina vill det eller ej.

Men uk har ekonomiska problem och Europa har problem och så även usa. Varför då motivera sig med att skuldsätta sig ytterligare?

Usa´s militära stöd till Ukraina kostar mindre än 3% av deras årliga försvarsbudget och för de pengarna får man se en historisk fiende och före detta supermakt förnedra sig och effektivt nedrustas utan att en enda amerikansk soldat får sätta livet till. Det är världens billigaste säkerhetsinvestering och så pass simpel matematik att även Cletus i hyddan utanfö Little rock begriper det.

Sen som de flesta ryzzrunkare som sätter sitt hopp till Trumpen glömmer att det är USA vi pratar om, han måste ta hänsyn till sitt parti och senaten och är inte en envåldshärskare som Putin och stödet inom det republikanska partiet är solitt när det gäller stöd till Ukraina...
Citera
2023-09-10, 09:46
  #382118
Medlem
Dirtydwarfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Om Trump blir president så tror jag att kriget kommer att växa och att Ryssland kommer att tvingas in i ett tvåfrontskrig. Att vika ner sig och låta Putin segra är inte längre ett alternativ, han måste tvingas att lägga sina resurser på flera platser och då slutar kriget betydligt snabbare. Det är enkel och logisk strategi, precis sådan som Trump gillar.

Vi får ju alla tro vad vi vill. Men relationen mellan usa och Ryssland har väl aldrig varit bättre än då Trump var president? Liksom med Nordkorea och lite andra länder.

Likväl fick han skit för allt när han var president.men ändå har världen aldrig varit stabilare än då han satt där.
Biden är ju som gjord för skapa konflikter överallt tillsammans med uk som polare.

Tror Trump förstår vad kriget i Ukraina verkligen handlar om så jag tror han vill försöka städa upp det som går.
Tror även ryssarna väntar sig det faktiskt.

Trumps har alltid haft ett snett öga till kineserna för corona viruset och att de nu öppet jävlas med usa tror jag retar honom mer. Och att föra ett krig på två fronter klarar usa inte av idag. Kinesen och ryssen och dess allierade är för stora och starka nu.

Sedan är som sagt ryssen försvagad så varför då slösa utrustning och energi på dem när de har halva Asien som fiender snart?

Som vanligt kommer det bli svensken som står för och skriker slava ukraniiii och sedan får sticka med svansen mellan benen när ryssen närmar sig Sverige.
Detta är min teori.

Ryssen har fortfarande bara tagit i Ukraina med silkesvantarna och de har stora trupper kvar att köra på med om de verkligen vill förinta Ukraina.
Citera
2023-09-10, 09:49
  #382119
Medlem
Dirtydwarfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheFlyingFarang
Usa´s militära stöd till Ukraina kostar mindre än 3% av deras årliga försvarsbudget och för de pengarna får man se en historisk fiende och före detta supermakt förnedra sig och effektivt nedrustas utan att en enda amerikansk soldat får sätta livet till. Det är världens billigaste säkerhetsinvestering och så pass simpel matematik att även Cletus i hyddan utanfö Little rock begriper det.

Sen som de flesta ryzzrunkare som sätter sitt hopp till Trumpen glömmer att det är USA vi pratar om, han måste ta hänsyn till sitt parti och senaten och är inte en envåldshärskare som Putin och stödet inom det republikanska partiet är solitt när det gäller stöd till Ukraina...

Nej stödet till Ukraina inom både demokraterna och republikanerna har sjunkit!
Du kanske borde läsa lite nyheter istället som Ukraina fjant förstår jag det för ont i dig att läsa fler och fler skiter i det där skräp landet.

Senaten begriper nog det är viktigare satsas pengarna och utrustning på eventuella konflikter utanför Taiwan.
Ukraina har fått extrem summor pengar och utrustning men det händer inte så mycket med offensiven.
Citera
2023-09-10, 09:54
  #382120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Equinox800
Tror faktiskt inte att Ryssland är försvagat alls och det beror i huvudsak på att i så fall hade Ryssland varit på väg ut ur Ukraina nu, och det är dom ju definitivt inte.
Dessutom får ju Ryssland fler och fler vänner i andra länder som hjälper dom i kriget
.

Men om usa kan man ju säga att Bidens position ser ju allt annat än bra ut i landet, och som det ser ut nu kommer han att förlora kommande val.
Vilket innebär att ju närmare valet dom kommer så kommer stödet för Ukraina att minska, och förlorar Biden och hans parti så kommer det att upphöra helt.
Läste att CNN gjort en undersökning där 55 procent av amerikanarna vill dra ner på stödet till Ukraina, och det är ju naturligtvis något som politikerna kommer att ta till sig inför valet.

Det fetade håller jag med om till 100% men det hindrar inte att amerikanska armen och Pentagon kan resonera som de gjorde i den artikeln. Ryssland är så pass försvagat av den ukrainska motoffensiven så de kan inte kriga offensivt längre och USA´s och västeuropas stöd har uppnått sitt syfte.

Kolla på Onyx hur försvagade ryssarna är!

Så tror jag Trump kommer resonera och dessutom är det viktigt för USA att behålla sin militära styrka för andra syften så inte andra makter (Kina mfl) kan passa på. Trump kommer vilja göra USA starkt igen och det blir ännu enklare med den lyckade ukrainska motoffensiven.

USA uppnådde sina syften i Afghanistan och kunde därför dra sig ur. Minns det.
Citera
2023-09-10, 09:59
  #382121
Medlem
TheFlyingFarangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dirtydwarf
Nej stödet till Ukraina inom både demokraterna och republikanerna har sjunkit!
Du kanske borde läsa lite nyheter istället som Ukraina fjant förstår jag det för ont i dig att läsa fler och fler skiter i det där skräp landet.

Senaten begriper nog det är viktigare satsas pengarna och utrustning på eventuella konflikter utanför Taiwan.
Ukraina har fått extrem summor pengar och utrustning men det händer inte så mycket med offensiven.

Som sagt, mindre än 3% av den årliga försvarsbudgeten går till Ukraina.

Cletus begriper att det är billigt men inte betalda ryzzrunkare. 97% av den årliga försvarsbudgeten finns över till anda saker utöver att krossa ryzzland...
Citera
2023-09-10, 10:05
  #382122
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
General Mark Milley i intervju med BBC

Gen Milley said it was too early to say whether the counter-offensive had failed, but said Ukraine was "progressing at a very steady pace through the Russian front lines".
"There's still a reasonable amount of time, probably about 30 to 45 days' worth of fighting weather left, so the Ukrainians aren't done.
"There's battles not done... they haven't finished the fighting part of what they're trying to accomplish."
...
"You've got to look at the fact that [Russia's] economy is under pressure, the sanctions are having a greater impact. It doesn't have a raft of international partners.
"It's lost half a million people that have fled the country. There's at least a million more that want to leave the country.


30 fighting days left for Ukraine’s offensive - US Army chief
https://www.bbc.com/news/world-europe-66763868
Citera
2023-09-10, 10:06
  #382123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sidlinjen18
Första stycket: du verkar tyvärr ha fått alltihop om bakfoten. Det är väl självklart att militärmakten försvagas när materiel och soldater går förlorade? Ryssland får inte fler vänner, och ingen utom Iran och Nordkorea har nån lust att hjälpa dem i det här idiotföretaget.
Dom får ju redan hjälp av Kina
Citera
2023-09-10, 10:08
  #382124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vattendealaren
Det spelar väl egentligen ingen roll om Ryssland är försvagat eller inte men det som verkligen spelar roll är att USA´s president vilken det nu är och blir kan säga att Ryssland nu är så pass försvagat ekonomiskt och miltiärt av inte minst motoffensiven så det inte utgör något hot.

Minns bara: USA drog tillbaka sina trupper från Afghansitan eftersom regeringen hade byggt upp en så stark demokrati och miluitärmakt så de klarade sig utan deras truppnärvaro. USA hade återinfört demokrati i Afghanistan och kunde därför dra sig tillbaka.

Det finns inget som pekar på att Trump med stöd av starka krafter i USA´s militärmakt inte kan resonera likadant om Ukraina. Ryssland har blivit så pass försvagat så det inte längre utgör ett hot.

Titta på Onyx! :-)
Opinionen har svängt både bland folket och politikerna, dom har tröttnat helt enkelt på att stödja Ukraina.
Citera
2023-09-10, 10:10
  #382125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
Mycket bra punkter. Du skulle väl kunna fylla på med att allt som sker, sker exakt så som Poopin har planerat det. Alltifrån kockens marsch mot Moskva, till att man snart har 300 000 döda ryssar.

Läste även en artikel att det börjar råda bränslebrist i Ryssland. Men även det har ju Poopin planerat:

https://aktuellenergi.se/ryssland-star-infor-en-inhemsk-branselbrist-och-forbereder-sig-for-ytterligare-brist/


Bra där! Lade till den punkten. Lade även till Ballaklava som första nick i listan. Bara att fylla på

Rysstrollens propagandapunkter och deras nicks.

1. Ryssland var tvunget att anfalla. Ryssland är egentligen offer för en judisk/globalistisk/kapitalistisk sammansvärjning. Ryssland är alltså offret här.

BallaKlava

2. Kriget går user för Ryssland, så nu måste de låtsas vara fredsduvor för att Ryssland ska få behålla något av det som de erövrat hittills.

BallaKlava

3. Försök alltid flytta fokus till USA och vad de har gjort i historien.

4. Låtsas alltid att du är en neutral stortänkare och hävda alltid att det finns två sidor av myntet. Hävda att allt kan vara sant för att så tvivel.

BallaKlava

5. Putin har allt planerat. Det går inte ante alls dåligt för Ryssland. Angallet mot Kiev var t.ex bara en avledningamanöver.
Citera
2023-09-10, 10:40
  #382126
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
De medelklassryssar som på olika sätt lyckats bluffa till sig ett schengen-visa förbjuds att ta sig in i EU med bil.

Russians are banned from entering the #EU in private cars

The European Commission has confirmed that entry into the EU countries with cars registered in Russia will be regarded as prohibited import.

Also, Russians crossing the EU border are not allowed to bring with them cosmetics, suitcases, laptops and smartphones, leather and fur products, semi-precious and precious stones, shampoos and cameras


https://nitter.net/nexta_tv/status/1700782580486812150#m
Citera
2023-09-10, 10:48
  #382127
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kockumskranen
Norden är större än Ukraina???

Och jag skulle vela se ryssarna ta sig igenom 200 mil skog som är fullt med hundratusentals jägare.
. . . efter att först ha tagit sig igenom Finlands miljontals sjöar, älvar och våtmarker, plus en mängd arga perkele-finnar.
Citera
2023-09-10, 11:02
  #382128
Medlem
En del av vad Ukraina gör på andra frontavsnitt än kring Robotyne är bara för att hålla ryssarna ärliga. Tar Ryssland för mycket trupp från andra frontavsnitt och skickar på självmordsuppdrag mot Robotyne så kan Ukraina göra landvinningar och binda trupp med relativt små insatser på andra fronter. Om ryssarna är alldeles för oärliga och drar massvis av trupp från ett frontavsnitt så är en kollaps liknande Kupiansk-sprinten möjlig på något randomavsnitt av fronten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in