Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Är "de flesta" din definition på att något är ofarligt? De flesta överlever både cancer och hjärtinfarkter också. Din slutsats är då alltså att det är ofarligt? Jag tolkar dig så.
De flesta som dog i covid, dog under år 2020 då det inte fanns något vaccin. Därefter började man massvaccinera och dödligheten föll. Och nej - du stoppar inte ett luftburet virus genom motion och div kosttillskott som i värsta fall dessutom orsakar cancer.
Många är dessutom personer som varit fullt friska innan de drabbades av detta skitvirus.
Parallellen du drar med cancer och hjärtinfarkt är ganska intressant.
Du kommer inte hitta någon som påstår att cancer eller hjärtinfarkt är ofarliga saker. Faktum är att covid är som en fis i rymden i jämförelse, även om vi skulle ta den officiella fejk-siffran över covid-döda på allvar.
Trots det så har det aldrig funnits någon som helst tanke på att låsa ner hela världen tills vi eliminerat alla cancerogena ämnen och andra riskfaktorer som vi utan tvekan omges av i vår dagliga miljö. Och ingen tar till några drastiska tvångsåtgärder mot någon för att minska deras risk för hjärt- och kärlsjukdomar. Ingen tvingar fetton att äta nyttigt, sluta röka, och börja träna.
Så om ingen kommer på tanken att vända uppochner på himmel och jord pga cancer eller hjärtinfarkt, varför då freaka ur över den årliga säsongsinfluensan, bara för att den genomgått en rebranding-kampanj och numera kallas covid-19? Det är bara ren och skär galenskap.