Citat:
Ursprungligen postat av
Sunt-fornuft
Kul att läsa alla militär-experters teorier här, ni lär er mycket via Aftonbladet ser jag. Om ni tar huvudet ur röven så kanske även ni fattar att alla seriösa militärer tar Sarmat på stort allvar. Ukrainarna själv erkänner att ”ryssarna är en svår motståndare då de alltid förstått sig på krig”. Citat från befälhavare vid fronten. Så ni som på allvar tror att ryssarna blir rövknullade som någon stjärna hävdar av några drönare då och då borde anti gen hålla käft eller läsa på. Ukraina kommer aldrig att vinna, vad som än påstås. Sen kan ni bli knäckta och hävda russtroll och allt annat bäst ni vill.
Tyskarna trodde samma 1941 och de om några blev rövknullade av ordinärt infanteri.
Kör upp Sarmat i häcken i stället där den gör mer nytta.
Du verkar inte förstå att kärnvapen oavsett om det är Sarmat eller inte, ej är något magiskt vapen som ryssarna kan ta till utan att samtidigt få ett omedelbart svar tillbaka.
Jag förstår att du är en idiot som inte vet bättre, men i verkligheten så är användning av kärnvapen = med att skriva på sin egen undergång.
Att Putin kåtar upp sig över sitt nya moderna kärnvapen borde inte ses på annat sett än desperation från en liten man som inte längre har något annat att skrämma sådana som dig med.
Amerikanarna är väl medvetna om Rysslands kärnvapen arsenal.
Man har säkert ett svar på detta också. Högst troligt när man har hundratals miljarder som går till försvarsindustrin. Svarta projekt som ingen förutom de allra högst uppsatta känner till.
Så det här med kärnvapen och användning av dessa i modern tid, bör man inte ligga vaken på natten över.
Så. Nu kan ni gå och lägga er igen.