2023-08-14, 20:51
  #11425
Medlem
Massajens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sextioplus
Ryssland har med desinformation försökt hindra Sverige att gå med I NATO. Förmodligen för att i framtiden med hot och våld kunna kontrollera oss.

https://www.dagensps.se/varlden/sverige-slar-tillbaka-mot-rysk-desinformation/
Vill sanningsministeriet msb göra gällande att desinformationen sköljer över oss via SVT SR DN, m fl organ?

Hur dumt får en myndighet agera?
Citera
2023-08-14, 21:16
  #11426
Medlem
Massajens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ördög
Den karta som jag länkar till i detta inlägg visar klart och tydligt nog varför Nato behövs.
Hur hänger Putins och företrädaren Jeltsins önskemål om att gå med I Nato samman med dessa sinistra planer? Eller Putins uppgörelser med Norge, Japan och Kina om gränsdragningar? En krigslist?
Citera
2023-08-15, 05:23
  #11427
Medlem
Ryssen är så rädd så de lämnar natogränsen.
Citat:
Finland: Inga ryska styrkor vid gränsen

Den finländska utrikesministern Elina Valtonen säger i en intervju med Financial Times att hon inte är särskilt oroad över Rysslands hot om att öka sin militära närvaro vid gränsen mot Finland - eftersom Ryssland har flyttat många av sina styrkor bort från gränsen.

– Vi är egentligen inte särskilt oroade över det. Det var ganska förväntat. Det ska sägas att vår gräns har varit ganska tom under kriget som Ryssland olagligt för mot Ukraina, säger Valtonen.

Hon säger att detta är ett bevis på att Finlands medlemskap i Nato inte är ett hot mot Ryssland, eftersom Ryssland inte skulle ha flyttat styrkor från gränsen om de faktiskt ansåg det.
Via svt.se
Citera
2023-08-17, 13:03
  #11428
Medlem
Ördögs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grammatica
Ojojoj, det fanns mycket i Finland, som har sopats under mattan. De soporna är höga som ett berg.
Citat:
Ursprungligen postat av Grammatica
Sovjetunionen var dåligt rustade för krig, när aggressionerna startade, därav den pakten. Västs historieskrivning är ofta bara dynga, för de har alltid en agenda.
Finland var ett fascistland, hade varit det länge.

Det verkar som om du, bäste dyng- och sopbergs-Dummatica, alltjämt häckar här på FB, men att du inte skrivit nånting alls i just denna tråd sedan maj i fjol. Inte för att du med dina ändlösa virrigheter och fördomar, likt dem jag citerar här, tillförde diskussionen här ett dyft. Men det vore ändå intressant att veta varför du slutade medverka.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2023-08-17 kl. 13:09.
Citera
2023-08-17, 15:53
  #11429
Medlem
Borde inte rubriken på tråden ändras, Finland är väl med i Nato sedan 4 april 2023? Frågan är väl inte heller om Sverige bör gå med eller inte, utan om man någonsin får det?
Citera
2023-08-27, 17:43
  #11430
Medlem
Jofs avatar
Det kommer att kosta med Nato medlemskap.
Norges grotta med Nato vapen.
Kostnaden delas lika mellan länderna, bergrummen ska värmas upp och fordon ska servas. 2023 uppskattas kostnaderna för varje land ligga på 14 miljoner dollar för per land.
Allt för att värna oss mot ryssen.
Är det värt det?
Bättre vore att helt sonika ta över Ryssland en gång för alla 😃.
Vi har ju faktiskt gjort det en gång. Utan inblandning av USA.😁.
__________________
Senast redigerad av Jof 2023-08-27 kl. 17:47.
Citera
2023-08-29, 21:54
  #11431
Medlem
Magdalena Andersson och Pål Jonson har sagt att vi inte kan ge några av våra plan till Ukraina förrän vi är medlemmar i Nato.
Det är ett exempel på hur ett Natomedlemskap höjer vår suveränitet och handlingsfrihet. Vi vågar göra mer.
Citera
2023-08-31, 00:33
  #11432
Medlem
BallaKlavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av platyzma
Haha vadfan har dom haft fultjack i vodkan på trollfabriken?

Den enda som vill döda är Putin, Ryssland måste ut.

Nej, jag är etnisk svensk och har länge irriterat mig på nedmonteringen av Sveriges försvarsförmåga. Jag stör mig otroligt på er som går NATOs uppdrag före Sveriges. Vi ska bygga ett starkt försvar och bygga allianser med våra broderfolk i Norge, Danmark, Finland och Island. Nu suger vi på Bidens lillfinger i USAs proxy-krig.
Citera
2023-08-31, 01:16
  #11433
Medlem
BallaKlavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrSchrick
Finns inte något förhandlingsutrymme.
Ryzzfan startade kriget, de skall ut och betala skadestånd.
Om du har svårt att skilja på fitta och röv är ditt problem.
Vet ingen i väst dom motsätter sig fred om Ryzzland tar sitt ansvar., vem/vilka syftar du på?
putte är en copycat av adolf, det adolf gjorde vill putte också göra.

Det är tyvärr du som inte klarar av detta. Du verkar även ta den djupt i halsen tyvärr.

Det som ska hända nu om man är sann patriot är att skicka NATO åt helvete och börja bygga försvars-allians med våra nordiska bröder. Norge, Danmark, Finland och Island. USA och deras senildemente pedofilpresident kan dra åt helvete. Jag är öppen för allianser i framtiden om fettona väljer någon vettigare.
__________________
Senast redigerad av BallaKlava 2023-08-31 kl. 01:21.
Citera
2023-08-31, 07:17
  #11434
Medlem
snake65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BallaKlava
Det du inte verkar fatta är detta... Jag hejar varken på Ukraina eller Ryssland. Jag försöker få folk att fatta att det bästa för Sverige är att bygga upp ett eget starkt försvar allierade med Danmark, Norge, Finland och Island. Våra broderfolk med liknande språk och kultur.

Sen visst är jag gärna vän med USA om de väljer en president som inte går i militär-industriella komplexets ledband.

Så det är du som är landsförrädare som nu försöker sälja ut Sverige till massa bolag som tjänar pengar på kriget. Så håll käften om du anklagar mig för detta. Såna som dig gör mig illamående.
Norge, Danmark och Finland är redan medlemmar i Nato, så det är en naturlig väg för oss att gå, vi kan inte förvänta oss hjälp om vi är utanför Nato
Citera
2023-08-31, 07:33
  #11435
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BallaKlava
Nej, jag är etnisk svensk och har länge irriterat mig på nedmonteringen av Sveriges försvarsförmåga. Jag stör mig otroligt på er som går NATOs uppdrag före Sveriges. Vi ska bygga ett starkt försvar och bygga allianser med våra broderfolk i Norge, Danmark, Finland och Island. Nu suger vi på Bidens lillfinger i USAs proxy-krig.

Alla de broderfolken är ju redan nöjda medlemmar av Nato. Betvivlar att de skulle lämna alliansen för att joina Sverige. Du har en uppförsbacke i din kamp.
Citera
2023-08-31, 10:26
  #11436
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av BallaKlava
Nej, jag är etnisk svensk och har länge irriterat mig på nedmonteringen av Sveriges försvarsförmåga. Jag stör mig otroligt på er som går NATOs uppdrag före Sveriges. Vi ska bygga ett starkt försvar och bygga allianser med våra broderfolk i Norge, Danmark, Finland och Island. Nu suger vi på Bidens lillfinger i USAs proxy-krig.
Du hatar Nato, det har jag fattat.

Men hur menar du att vi ska bygga starka allianser med de länder du nämner? De är ju alla fullvärdiga medlemmar i Nato. Du tycker alltså att vi ska samarbeta med Natoländer, medlemmar i samma Nato du pissar på. Jag får inte ihop vad du vill med dina inlägg.

Om du är irriterad på nedmonteringen av Sveriges försvar borde du vilja gå med i Nato pga Nato ställer krav på budgeterade anslag till försvarsmakten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in