Citat:
Ursprungligen postat av
BackOnCrack
Det är uppenbart att Prigozhin har blivit mördad.
Man kan säga mycket om honom men jag drar nog ändå slutsatsen att om han störtat Putin så skulle han knappast bli en bättre president. Även om han valde avsluta kriget.
Personligen var jag väldigt ambivalent under kuppförsöket, även om Putin förtjänar alla problem och skit han kan få, där allt som försvagar honom generellt sett är av godo, skulle jag inte velat sett att Prigozhin utöver att försvaga Putin också skulle ha tagit hans plats.
Prigozhin i toppen skulle förmodligen avveckla kriget på ett snyggt sätt, men inte för en sekund på att han stör sig på oskydligas lidande och att kriget var moraliskt fel, utan att det helt enkelt i nuvarande form försvagar Ryssland och bättre att börja på annan kula.
Prigozhin var ju inte bara outsider från Kreml-eliten utan också till skillnad från isolerade Putin jordnära och förankrad i hur kriget och verkligheten faktiskt såg ut på riktigt.
Det känns inte orimligt att en Prigozhin som president som inte bara omger sig av korrupta ja-sägare utan folk utifrån kompetens snarare än lojalitet, på sikt skulle kunnat bli en mer formidabel motståndare.
Nu får vi ju aldrig veta hur det skulle bli, men det är ändå rätt intressant att jämföra Prigozhins orädda inställning till fara för sitt eget liv, som kontrast till alla säkerhetsgårder hos den ängslige trygghetsnarkomanen Putin.
Båda är/var utan tvekan skitstövlar av lägsta klass, men medan Putin är en fjollig och feg skitstövel så var Prigozhin åtminstone en skitstövel med lite ryggrad.