Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Jag antar att TS inte var med när grungemodet regerade. Då hade tjejerna baggy jeans och flanellskjorta. Inte en kurva syntes.
Tycker tjejer klätt sig mer feminint de senaste 5 åren...
Nope... Baggy är poppis igen. Stora, vida byxor som gör att de ser ut som dagisungar. Over-oversize hoodies. Kappor i udda snitt och material. Som sagt, inte en kurva syns.
Vissa, ofta fotomodeller, klär sig dock mer åtsittande rumt rumpa, midja, bystm
En anledning är TREND. Post-grunge, hiphop, etc.
Den andra är att kvinnan numera måste vara både som man och kvinna, eftersom männen är marinerade i osäkerhet efter flera års metoo-ande och knappt vågar fråga om en kram. De har undertryckts och nedvärderats, jämfört med då jag växte upp, då tjejer bara var en vacker trofé vid en mans sida (som ofta byttes ut mot yngre version vid medelålderskris) och varenda jävla barnprogram eller film var skriven ur manlig synvinkel med män och pojkar som huvudpersoner, 99%.