Citat:
Ursprungligen postat av
WhatTheHeck
De tog ju över dom områden de planerade. Tack och lov så vände dom från offensiven de hade mot Kiev. Kiev var rätt nära att åka i stupet där. Har du ens kollat på kartor där mans er vilka områden som Ryssland tog över?
Ryssland misslyckades med sin vinteroffensiv tidigare i år. Det blev ett fiasko.
Och när det gäller förra året så tog inte Ryssland alls över de områden som de planerade. De misslyckades med Kharkiv, Mykolaiv och Odessa. Och halva Donetsk förblev i Ukrainas händer.
Så här såg Rysslands anfallsriktningar ut i början av kriget:
https://pbs.twimg.com/media/FPA-OrAXIBI2Lll?format=jpg&name=large
Däremot stämmer det att Ryssland tog stora landområden förra året. Men Ukraina var dåligt förberett för den massiva mängd pansar som välde över gränsen på så många ställen samtidigt. Ukraina hade en del militära resurser i vissa delar av Ukraina, som t.ex i Donbass, Kharkiv och Kiev. Men i övrigt var det ukrainska försvaret för svagt, för att kunna stänga ute ryssarna helt. Däremot växte det ukrainska försvaret i styrka för var vecka som gick, så det inträffade en jämvikt sedan. Och Ryssland kunde inte ockupera alla områden som de ville.
Ryssland tillämpade ett slags blixtkrig i början. Det fungerade, trots en del problem, någorlunda såtillvida att de lyckades ta över stora landområden snabbt. Men därefter har det ju gått trögare för ryssarna.