Citat:
Ursprungligen postat av
Avel
MH är enligt bevisningen aktiv från 02:43. Ska hon dömas utifrån det även i hovrätten så bedömer de också att mordet sker under två minuter för sedan är JJ på väg till McD.
JJ säger att strypningen inleds någon gång runt kl. 02. Hon säger också att det tar 10 sekunder och Tove dör. Innan hon ljuger för grannen om Elsa och mamma så ingår det i hennes berättelse att MH är med och håller i armarna under de här tio sekunderna. Att Tove försöker strypa JJ KAN betyda att JJ måste rättfärdiga ”självförsvaret. Om inte MH är med där i händelserna så framgår det ju som övervåld att alls strypa Tove i den situationen? Kanske inte något man normalt gör när någon knuffas och säger nån syrlig kommentar? Då hade många fler varit dödade i samma sammanhang om alla funkade så.
Jag har svårt att tänka mig att hovrätten köper samma tidslinje som tingsrätten fastslår. Grannens tid finns det ingen teknisk bevisning för och den backas tyvärr inte upp av vittnen så som pappan. Han hörde ju samma duns och iakttog ju vad sonen gjorde. Hur det än blir det intressant hur hovrätten bedömer trovärdighet, tidslinjen och den tekniska bevisningen.
Båda tjejerna har haft ett år på sig att fila på sina berättelser och förhoppningsvis kanske de bidrar till att kasta lite bättre ljus över detta. Där bör nog ingå att JJ:s redogörelse för hur MH beter sig i badrummet blir mer detaljerad och tydlig och iaf från mitt perspektiv att det framkommer om MH hade med sig iPhonen in i badrummet och om hon tog med sig den därifrån när JJ kom tillbaka från McD.
Sluttid 01:51 för MH och en ny sväng med den mer avancerade användardatan från filsystemet Biome bör utredningen komplettera med och fortfarande så är en tömning av Toves Google viktig för att främst få fram stegräkning, men även sista koordinaten då mobilen ska dumpas är intressant för att få en bekräftelse på att den faktiskt gjordes av med i riktning eller vid Föredadammen.
Vad gäller den helt obekräftade tidpunkten 02:40 som grannen säger i tingsrätten och som går emot åklagarens tro om mord vid 02:30, är rent ut sagt en skandal.
Rätten hörde väl åklagaren vid minst två tillfällen trycka på 02:30, då han inledningsvis i sin sakframställan tog upp denna tidpunkt och sedan i sitt slutanförande gick in närmare och argumenterade om hur han kommit fram till denna tidpunkt.
Det är nu extra viktigt att få till så mycket som bara går av det du tar upp här.
Jag är förstås inte en minimalist utan snarare tvärtom, så kanske jag inte är rätt person att bedöma hur lite eller mycket som man måste ha med i sin bevisning.
Hur har man kommit fram till att Majas stegsekvens från när de kom hem inte är av betydelse, när Johanna faktiskt redan i förhör nämner att dödandet sker vid visningen av badrummet när de kommer hem, medan Maja menar att hon lagt sig direkt när hon kommer hem och tjejerna sitter i köket även när hon ( Maja) går upp på toa, förmodligen vid 02:19.
Om jag minns rätt, var pappan kallad som vittne, men ströks under rättegångens gång?
Kanske åklagaren tyckte att sonens berättelse var tillräckligt ingående, men som du säger, hade pappan även han varit ett betydelsefullt vittne till de ljud och tidpunkter som uppstod vid mordet.
Inför hovröttsflrhsndlingarna hoppas jag att åklagaren tagit fram en mycket tydlig tidslinje, där varje individs varje steg noggrant de få minuter som tjejerna rör sig inom de kritiska tidpunkterna.
Jag kan inte rå för att jag tror ( okunskap kanske) att utredningen slagit ihop perioder av rörelse till en ” klump”.
Efter att ha kollat mina egna rörelser i mobilen, så kan ju steg registreras lite olika, men minsta uppehåll visas i start- och stopptid. Har jag t ex gått till diskmaskinen och sedan står där för att packa in lite mer disk, då kommer obönhörligen det att bli ett gap mellan föregående stegsekvens och nästa. Det ör klart att om jag då är uppe och fixar mest hela tiden i flera minuter så kan man ju säga att jag började gå och höll på i stort sett hela tiden under de minuterna tills jag satte mig ner, dom då blir en definitiv sluttid för mobilens rörelse iaf tills nästa lite mer sammanhängande rörelseperiod startar.
Jag utgår från att du lämnat in dina förslag till polisen.
Majas försvar kan säkert också en hel del runt dessa registreringar. Jag blir otroligt nyfiken på vad han har att komma med då han säger till media att han menar att Maja berättar sanningen.
Särskilt intressant är ju badrumsvistelsen, som åklagaren menar är ett bevis för att Maja måste ga minst sett Toves kropp, och som Maja påstår sig inte ha sett.
Tror inte att Maja kan komma att fällas på nuvarande bevisning, inte ens på 02:33 tiden, som inte heller visar på rörelse.