Citat:
Ursprungligen postat av
okok1
Krig är en investering - USA.
Alla som dött under kriget är bara nummer för dessa psykopater.
Njet!
Det är Bang for the buck!
Snälla putte ville befria stackars Ukraina från allt dumt som frihet, fred, ekonomisk tillväxt och framtidstro.
Samtidigt ta hand om deras naturresurser så att alla oligarker kunnat leva lyckliga alla dar.
Nu förstod inte dom korkade Ukrainarna sitt eget bästa (att vara kuvade och fattiga) utan satte hårt mot hårt.
Efter heroiska insatser så inser tillslut väst lillebror Ukraina kommer att ge storebror en redig fight varpå vi fegisar i väst åtta år för sent supportar Ukraina.
De småsummor vi investerar i Ukraina förvaltar dom effektivt (med eller utan korruption).
Myten om den ryska björnen visar sig vara en kuliss.
När björnen testades visade det sig att pengar som under kallakriget gått till att hålla vapensystem etc i toppskick nu hamnat i privata fickor.
putte har fått skämmas gång på gång då hans prestige super duper ultasonic missiler katastrof gång efter annan upprepar sig med komikens glimmer.
Finns fortfarande antagonister som hävdar att snart är det dags att öppna bergrummen där alla godsaker finns (lite för bra för att använda på västs mediokra vapen).
Så visst fan är USA nöjda om förinta 1/2 puttes militära kapacitet för 1/30 av USAs årliga budget.
Jämför det med vad kalla kriget kostade.
Peanuts till Ukraina och bjönen nere för räkning.