Citat:
Ursprungligen postat av
ziggarillen
Johanna har ju berättat hur hon visade Tove badrummet och blev arg då Tove sa - Här fanns ju inte mycket att se. Då fällde hon Tove snabbt och resten kan man ju räkna ut vad som hände. Förstår inte varför Johanna skulle ljuga om en sån sak. Att Maja var med på plats råder inget tvivel om. Tycker Johanna faktiskt berättat hur det gick till och det är inte direkt nåt förmildrande så varför ljuga?
Tror inte heller att Johanna skulle hittat på hur Maja höll fast Toves armar under strypningen och hur dom sen satt kvar en stund på golvet efter att Tove dött. Johanna må ha försökt att ljuga sig loss i början men senare berättat vad som hände. Den som ljuger i varje mening är Maja och hela tråden handlar därför mest om henne. Hoppas verkligen att man inte kan ljuga sig fri från att deltagit i mord.
Nja, jag håller inte med dig.
J berättelse går ut på att hon tog livet av T av
misstag, summan av olyckliga omständigheter, det syftar till att domstolen skall se förmildrande på vad J har gjort och ge en mildare påföljd än livstid för ett avsiktligt dödande.
J kan självklart inte berätta vad som verkligen hände om J och M avsiktligt dödade T. Därför involveras M sparsamt i J berättelse.
M kan av samma skäl inte berätta sanningen om vad som hände.
J kan mycket väl ha sagt att det inte fanns något att se men att J fällde T i samband med det är inte alls självklart.