Citat:
Ursprungligen postat av
Specktakel
Alltså lägg ner pekpinnarna, ni är patetiska. Ni sitter själva och glor på porr varenda dag.
Men nu till frågan. Hur ser hennes of content ut? Hon är ju varken ung eller speciellt vacker. Jag fattar inte vad hennes content kan ge tittarna?
Jag tror lyckligtvis att det än så länge är väldigt få som ser på grov förnedringsporr (tom på Flashback), i dagens tid och plats är det väl så att man absolut inte får ha några synpunkter på sexuella yttringar så länge de inte sker under direkt tvång, utan att bli avfärdad som pryd moralist.
För egen del ser jag däremot stor skillnad på rollspel med dominanta inslag och våldsamma sexuella yttringar som resulterar i blod och blåmärken, där den senare är väldigt osund.
I den undergivnes fall ser jag det som osunt självskadebeteende, i likhet med dem som skär sig själva med knivar kanske det ger dem någon tillfredställelse, men blir inte mindre osund för det utan symptom på något underliggande som hanteras bättre med psykiatrisk hjälp.
Jag ska inte heller sticka under stol med att jag tycker det är väldigt obekvämt med män som finner stor sexuell njutning i att piska och slå kvinnor blodiga, och sadism som jag inte alls tycker ska normaliseras även om offren är "frivilliga". När jag läser om diverse grova sexuella krigsförbrytelser undrar jag egentligen vad det är för slags människor som kan agera så när de kan komma undan straffrättsliga konsekvenser, och det är inte helt otippat att det är människor med sexualsadistiska tendenser från början.
Man kan och bör inte tvinga folk till psykiatrisk vård enbart för att de har osunda yttringar så länge de inte bryter mot lagen, lika lite som man kan tvinga folk med irrationella och osunda handikappande fobier att göra så.
Lik förbannat tar jag mig rätten att se det som något osunt som inte bör normalseras med en klackspark, och vägrar att låtsas att det inte är så.
Detta om just grov BSDM-porr och hur den skiljer sig från reguljär porr, hade LS enbart kommit ut med det senare hade jag varit mer benägen att kunna se det som någon medveten sexuell yttring, men nu känns psykisk ohälsa som en mer trolig förklaring.