Citat:
Ursprungligen postat av
FuckYes
Det är så att jag skulle vilja plantera lite trevlig parkslide på en plats. Jag vet ett ställe där växer mycket och jag kan ta ifrån. Hur gör man bäst för att få parksliden att växa på ett annat ställe? Måste man gräva upp rötter eller räcker det med att klippa av lite grenar och sticka ner i marken?
Fungerar både med rotdelar eller delar från stam för parkslide ska ta sig och det behöver inte vara mycket för den ska ta sig, räcker gott med mm stora bitar och plantera behövs knappt, räcker med trampa ner dem i marken för de ska ta sig.
Tänk på att planterar du den kan du få ett helvete få bort den och få jobba i åratal med det. Även få firmor att komma och ex gräva för avlopp eller annat kan bli svårt då få vill ta sådant jobb där parkslide finns. Sen undrar jag om det inte är olagligt flytta och plantera den växten men det får du koll upp innan.