Citat:
Ursprungligen postat av
slutaleta
Rätt säker på att träningen med F16 pågått ett bra tag och planen kan sättas in tidig höst.
I test/liten skala ja. Tror själv de första levereras någon gång under nästa år.
Det var först under senaste dygnet som USA gav klartecken till att sända träningsmaterial till Danmark för att träna ukrainska piloter, och godkännande att skicka de danska och nederländska planen till Ukraina.
Ska man även tro det som sänds ut i officiella kanaler skickar Ukraina först 32st piloter för träning som till större del behöver genomgå utbildning i engelska. Flygutbildningen varar sen i 6-8 månader.
Tror tyvärr heller inte att Ukraina sitter på en drös av redan utbildade piloter för stridsflyg. Deras flotta var inte stor innan kriget och en del piloter har redan strukit med i kriget. Man behöver samtidigt behålla flera erfarna piloter på hemmaplan.
Danmark har även sagt att de planerar att pensionera sina 33st F-16 år 2024 eller 2025. De måste först utbilda sina piloter på F-35 samt få dessa levererade, de första skall anlända till Danmark till hösten.
https://www.politico.com/news/2023/08/17/f-16-us-ukraine-denmark-netherlands-00111769
https://www.aerotime.aero/articles/denmark-f-16-retirement-ukraine