Citat:
Ursprungligen postat av
CHALLETVAERVIGG
Vad det där är vet jag inte, ser det inte pga mitt Javascriptskydd och orkar inte bry mig. Men jag kan vara artig och lära dig lite om yttrandefrihet om du vill.
Hört talas om förtal? Ärekränkning? Falsk vittnesbörd? Olaga hot? Osant intygande? Föregivande av allmän ställning? Diskriminering? Uppvigling? Övergrepp i rättssak? Hot mot rikets säkerhet? Brott mot staten? Förargelseväckande beteende? Mened? Hot mot tjänsteman? Röjande av skyddad uppgift? Spionage? Hot mot demokratin? Olaga skildring? Lagen om elektroniska anslagstavlor? Yppandeförbud? Hets mot folkgrupp? Varumärkesskydd och upphovsrätt? Tryckfrihetsregleringarna? Censur? Källskyddsbrott? Brott mot proportionalitetsprincipen?
osv osv osv osv osv osv ....
Det är bara några fåtal smakprov på alla dom dom dussintals lagliga bestämmelser som vi alla är enligt lag skyldiga att följa, om vi vill behålla vår rätt att utnyttja vår privata yttrandefrihet. Yttrandefrihet är aldrig nånsin helt fri. Har aldrig varit, nånstans eller nån gång.
Utöver det juridiska, så har du mångdubbelt fler faktorer som begränsar 'total' yttrandefrihet. T.ex. kulturella begränsningar i friheten till yttrande. Om du bor i Stockholms Södermalm, prova att tala gott om Östermalm, så får du se vad som händer. Prova tala gott om invandrare och muslimer i vissa områden. Prova att stå i Djurgårdens hejarklack och tala gott om AIK.
Prova att kränka valfri person ute på krogen utan orsak, så kommer du få se på klassiskt svenskt "yttrandefrihetsmotstånd". Om du kallar främlings fru för "Hora!", och maken blir förbannad som fan, ska du då inbilla dig att han blir arg för han är motståndare av yttrandefriheten?? Helt sinnesbefriat isf.
Du får inte säga precis vad du vill. Ingen får det, ingen kan säga vad man vill utan repressalier, lagliga eller sociala. Yttrandefrihet har aldrig funkat så, kommer aldrig funka så, nånstans. Det
kan aldrig funka så, nånsin. Fysiologisk omöjlighet. Syftet med införandet av yttrandefrihetsprincipen var aldrig nånsin att folk ska få säga vad fan som helst oavsett konsekvenserna. Det får man lära sig i skolan t.o.m.
Yttrandefrihet är alltid reglerad i lag som är antingen skriven, eller bara uttalad, eller t.o.m. icke uttalad (betingad), i alla länder, alla kulturer, i alla tider i historien.
Det är så, därför att totalt fri och oreglerad yttrandefrihet är i princip likamed total anarki och fullständigt kaos. Vad man säger påverkar människor, och om den påverkan sannolikast leder till men för det allmännas goda och nytta - inte minst kollektivt sett - då åker den yttrandefrihetsmässiga munkavlen på. Har alltid- kommer alltid vara så.
Det är så yttrandefriheten tillämpas överallt, i alla tider, även i Sverige, och likaså ibland folk inom Islamiska samfund. Islam är inte mot yttrandefrihet, inte mer än andra religioner/kulturer, och dom gör inte upplopp mot koranbrännare för att man är emot yttrandefrihetsprincipen. Araber har startat krig för att just försvara yttrandefrihetsprincipen. Och vid spridningen av Islam till södra Europa installerade muslimerna enorma bibliotek med skriven- text, även västerländska språk, för att sprida visdomens- och den fria tankens upplysning, typ 500 år innan vi ens kom på idén upp i norra Europa.