Citat:
Ursprungligen postat av
kato85
Lika glad som er för att Ukraina tar tillbaka bit för bit, men ser oroligt på nyheterna att det är mindre och mindre rörelse på fronten, vilket tyvärr gagnar Ryssland eftersom de gärna ser en stillastående front då tiden är på deras sida:
https://www.ui.se/utrikesmagasinet/analyser/2023/februari/usas-stod-till-ukraina-lar-minska-med-tiden/
Även om förlusterna är större på den ryska sidan så har de en större befolkning och därmed fler folk att kunna skicka ut i strid, i ett utnötningskrig är det den sida som håller ut längst som vinner.
Men vi får hoppas på att väst tillslut får tummen ur r**** och sänder jaktplanen.
Jag tror man måste vara med mera i matchen och se och höra alla delar.
Kriget är inte bara i frontlinjen.
Minst lika viktigt är att skära av försörjningen. För framtida bekymmer.
Att bara kika på frontlinjens uppdatering, är missvisande. Varför stånga sig mera blodig än nödvändigt, när du vet att din motståndare gör slut på mera ammo m.m., än han kommer att få påfyllt?
Se det som att stupkanten närmare sig sakta med säkert för ryssen.
I förra veckan var avståndet till kanten 1 km.
Nu så är det 800 m.
Ryssen kan räkna ut att kanten kryper sakta men säkert närmare. Slut på försörjningen, då är det dags att ge upp eller fly.
Finns många videos från grupper som vädjar till ryssar om hjälp.
De är redan nära stupkanten.
Fråga dig då, om du ska rusa över öppna fältet i en banzaiattack?
Nej, fortsätt och mal på!