Citat:
Ursprungligen postat av
BlyatMan
I Turkiet så har man slutat ta emot svenska, norska och danska kontanter. Man vill minska kriminellas möjligheter att smuggla ut kontanter och tvätta dem.
Att använda svenskt bankkort/kreditkort är självklart inga problem .
Du presenterar nu gissningar. Dina resonemang kan verka logiska, men de är inte korrekta. Vem försöker minska möjligheterna för kriminella att tvätta pengar?
Turkiet? - Det verkar osannolikt.
Sverige? - Riksbanken själva påstår att Sverige inte är inblandat! Om riksbanken inte talar sanning borde det vara en stor huvudrubrik.
Jag önskar att alla som framför påståenden, hur logiska de än verkar, antingen presenterar källor eller ger detaljer om besluten som tagits. Att skriva något som verkar självklart och som har cirkulerat i Facebook-grupper är otillräckligt som bevis, särskilt när Riksbanken förnekar det.
Tack på förhand!