2023-08-10, 02:15
  #1765
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Merrybum
Det är lite intressant att varken Jocke eller Jacke kommentat detta. De brukar ju vara ganska snabba i den klanen på att tala om varandra offentligt.

Tycker det är bra att de är tysta och tar det internt istället först. Tror Jocke och Jacke är så mogna och vettiga.
Citera
2023-08-10, 02:18
  #1766
Avslutad
Plötsligt förstår man varför polisen sökt honom så mycket...drogtester och husrannsakan, stoppad lite här och där. Helt utan anledning...
__________________
Senast redigerad av Mumsbulle 2023-08-10 kl. 02:26.
Citera
2023-08-10, 02:30
  #1767
Medlem
Contragulationss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 400Ben
https://bilddump.se/bilder/20230810020922-185.113.97.238.jpg

Så jävla tråkigt att han ska vara så här omogen och verklighetsfrånvänd.

Minns att jag läste den här tråden för några månader sedan och tänkte "äh vad finns det att skvallra om egentligen, han gör det bra, har familj och kämpat sig ur ett 7-16, låt honom va" men det här var ju riktigt tråkigt att se.
Citera
2023-08-10, 02:31
  #1768
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Mumsbulle
Plötsligt förstår man varför pomisen sökt honom så mycket...drogtester och husrannsakan, stoppad lite här och där. Helt utan anledning...

Folkbokföringen sade han berodde på att det var enklaste då de var i Spanien så mycket (helt ologiskt) men det verkar varit för att komma undan KF.

Bosätta sig i Spanien var för att det var skönt men sanningen är troligtvis att komma undan KF, löneutmätning och skatt.

Slutade jobbet var för att hålla på med Youtube men troligtvis inte kul jobba med löneutmätning. Jobbet kan också varit flera positiva drogtest eller att de tröttnade på alla resor till Spanien. Klart BT inte vill ha nån som är iväg 0.5000000000001 år vars enda syfta är att kunna säga att man inte är skattskyldig i Svea.

Chrille säger A men sanningen verkar alltid vara B ellet C.
__________________
Senast redigerad av 400Ben 2023-08-10 kl. 02:34.
Citera
2023-08-10, 03:04
  #1769
Avstängd
På en av hans senaste videos i kommentarer säger Chrille att hans skulder inte hör hemma på kanalen. Hur fan hör att trycka ner Rask hela tiden hemma där då?

Han säger också att hans skulder angår honom och ingen annan. Att han klarar sig. Ändå pratar han om Rask ekonomi och även hans frus.

Alltid denna jävla dubbelmoral som inte går ihop. Men Chrille vet inte bättre än så här.

Sedan även om lånen är från 2017, varför inte betala de när du drar in massa pengar på YT? Det handlar inte om att du tagit lånen utan att du i nutid skiter i att betala tillbaka de trots massa pengar in och lyx.

Chrippa säger också att Rask inte vet nåt om hans ekonomi. Jodå Rask vet att du sitter hos KF med 58K och massa hos inkasso.

Så jävla ryggradslöst att gå på Therese KFs skuld när Julias är värre. Riktigt omanligt beteende. Men Julias skulder är väl från när hon var spädbarn kanske. Med stor sannolikhet har Julia fått ta lån för att Chrippas limit är slut.

Men en man ger sig aldrig på en annan mans frus skulder!

Vilken mogen man Linnea hittat.
Citera
2023-08-10, 04:23
  #1770
Medlem
[quote=400Ben|85351147]Visst om han var 21 år. Men 34 och farsa. Det är dags att växa upp. Medan Jocke bor i Norrköpings häftigaste hus bor han i hyresrätt. Men det är okej. Det gör även Jacke. Och jag. Osv. Ingen bryr sej om märkena eller kläderna. Kan vara Adidas och Musse Pig-

Ska man tro jockiboy själv, så han pumpat in 30 millar efter köpeskillingen på drygt 8 millar. Utgången blir ungefär 30 mill back, ingen kommer ge mer.

Otroligt att idioten inte ens får bo i huset är höjden av humor. För att runda skatteverket bor fam. Lundell i en tvåa, lägenhet. Välj IQ-nivå
Citera
2023-08-10, 04:32
  #1771
Medlem
EXTREMFETMAs avatar
Jag vet inte om ni är seriösa eller om ni skämtar, ni som säger att fogden skulle ta kanalen ifrån honom. Tror ni Google mailar över lösenordet till Ulf Kristersson som personligen går in och hanterar ärendet? Eller tar man kanalen via FBI och CIA, kanske en swatstyrka stormar Mjölby med dragna vapen?
Citera
2023-08-10, 04:36
  #1772
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av untribium
Ska man tro jockiboy själv, så han pumpat in 30 millar efter köpeskillingen på drygt 8 millar. Utgången blir ungefär 30 mill back, ingen kommer ge mer.

Otroligt att idioten inte ens får bo i huset är höjden av humor. För att runda skatteverket bor fam. Lundell i en tvåa, lägenhet. Välj IQ-nivå

Ja det huset är en sådan minusaffär. Denna släkt klarar inte av pengar.
Citera
2023-08-10, 05:46
  #1773
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrLevaLivet
Jag fattar inte, hur kan han ducka att kronofogden plockar hans konton och han får leva på existensminimum? Varför plockar de inte alla märkeskläder!? Skulder sedan 2017 på miljonbelopp som han nu rätt ut skriver att han inte kommer betala. Fattar noll. Öppen fråga till den som vet...

Om nu Chrippa bryr sig om sin dotter borde han ha lite innanför pannbenet och börja med att ta alla märkeskläder han lånat sig till och börja sälja av på Tradera eller liknade och börja betala av sina skulder.

Han flashade med två Rolex klockor för inte så länge sedan i en video med - bara att sälja klockorna asap: https://www.auktionsverket.com/sv/kampanjer/vi-soker-klockor-inlamning-pagar-till-varens-auktioner/?gad=1&gclid=EAIaIQobChMIhJCrypTRgAMVB9Z3Ch1A6AHqE AAYAyAAEgJvXPD_BwE

Blir ännu mer pinsamt om han kommer ut i videos nu med dyra märkeskläder och dyra klockor när skulderna växer på ett berg.

Hade varit grymt content om Chrippa körde videos på vad han kan dra in $ och börja betala av. Anis Don Demina har pratat öppet om hur han gjorde och kolla idag, han har råd med dyra märkeskläder, klockor och bilar idag. Samma med hans bror Jocke.

Tror Chrippa är för stolt av sig men annars är det bara att ringa och be om att få svetsjobbet tillbaka och börja betala av skulderna, skulderna försvinner inte. Avboka Marbella resan och betala in dom $ till KFM istället. Kommer se otroligt dumt ut nu om han åker med sin dotter när skulderna växer på berg och har läckts ut.

Misstänker att hans vapendragare Luggen lever på ett liknande sätt som Chrippa. Och han ser man också i dyra märkeskläder och på många av resorna. Vad finns där på Luggen? Såg video med Gustav Björklund i helgen som vart med Chrippa och där måste också vara något som inte stämmer heller.

Någon som har info på Luggens och Gustav Björklunds skulder?

Har Chrippa kulor nu så är nog en ursäkt till Rask och Emelie Bumbi på sin plats. Snacka om att han har kastat sten i glashus genom att peka finger åt dom när han är 10 gånger värre själv.
__________________
Senast redigerad av dunderC 2023-08-10 kl. 06:08.
Citera
2023-08-10, 05:56
  #1774
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 400Ben
Det är uppenbart att han inte mår bra. Uppbrottet med Julia, kommit hem till Sverige, all kritik, orosanmälningar till Soc, El Snatto igång igen, slutar jobbet osv. Hoppas Jocke och Jacke pratar med honom. Detta liknar ju en psykos. Kommer krascha en dag. Oundvikligt. Ju tidigare ju bättre. Hade kunnat tänka mig hjälpa Chrippa, har redan givit bra råd som hjälper till 90 % men han kommer aldrig lyssna.

Nej han kan omöjligt må bra.
Men att folk anmäler till Soc bara för att jävlas nu är inte okej och dottern har INGETING med detta att göra och Soc gör ingeting mer än att lägga kommentarer på hennes personnummer.

Hoppa på honom med hans skulder osv men ge fan i hans barn.

Tror ändå att Jocke hade löst det åt honom men tror Chrippa är för stolt för att be om hjälp.

Tidsfråga innan Olof K vaknar nu och pratar ekonomi med Chrippa 😅.
Citera
2023-08-10, 07:57
  #1775
Medlem
Vet vi hur mycket Julia har i skulder?
Citera
2023-08-10, 08:06
  #1776
Medlem
Merrybums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tennisspelaren40
Vet vi hur mycket Julia har i skulder?
Typ 450 k om jag inte minns fel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in