Citat:
Ursprungligen postat av
Area55
Inget av detta är något konstigt.
Märkligt hade varit, om pro-ryska källor fick fritt informera om vad som pågår i Ukraina.
Ukraina är i undantagstillstånd p g a kriget sedan starten av invasionen förra året.
Det finns väl ingen som sitter och tror att pressfrihet, informationsutlämnade etc, kan fortgå som i fredstid???
Ryssland däremot har inte undantagstillstånd, men ändå fängslar man folk som säger fel ord.
Vad innebär undantagstillstånd?
[...]
Termen "undantagstillstånd" kan emellertid också avse mindre allvarliga nödlägen som föranleder statsmakter att tillfälligt införa restriktioner mot människors friheter och rättigheter. Undantagstillstånd är ett etablerat rättsbegrepp för särskilda förhållanden under nationella nödlägen. Olika länders lagstiftningar kan emellertid också tala om nödtillstånd, kris, extraordinär händelse, katastroftillstånd,[4] larmberedskap, belägringstillstånd, krigsrätt och krigstillstånd för delvis samma lägen.[5]
https://sv.wikipedia.org/wiki/Undantagstillst%C3%A5nd
Jag hoppas att jag missförstått frågan och att ingen, sitter och uttrycker sitt oförstående till att "dissidenter", journalister och andra inte får sprida information, hur som helst.
Det är dessvärre ett faktum att diverse pro-ryssar hävdar att Ukraina begår hemska krigsbrott och andra styggelser som inte når västmedia, då personer som vill rapportera detta slås ner.
Argumentet är alltså att de påstådda krigsbrotten måste vara sanna, för hade Ukraina rent mjöl i påsen skulle de inte behöva undertrycka sanningen.
Det argumentet håller ju som sagt inte då alla länder i nödsituationer har undantagstillstånd mot det som uppfattas skada en redan allvarlig situation, och invasion av en sadistisk och grym krigsmakt är väl så mycket nödsituation som bara går.
Däremot verkar dessa ryssapologetiker inte fundera en sekund över vad det då säger om Rysslands hantering av rapportering av ryska krigsbrott inom landet, speciellt som de inte är i nödsituation alls utan har allt "under kontroll enligt plan".
Något som ytterligare försvagar detta argument är att det fortfarande borde finnas massor av Ukraina begångna rapporterade krigsbrott åren 2014-2022, då landet inte var i samma infekterade situation utan större intresse på världarenan. Det finns dessvärre inget som pekar på att så skett i någon nämnvärt större omfattning, vilket är rätt graverande då det angavs som bidragande orsak till kriget.
Citat:
Ursprungligen postat av
raskens
Verkar som terroristerna Wagnergruppen blev utsparkade från Belarus. Dom ville inte betala för Wagner
https://twitter.com/ChrisO_wiki/status/1689201503880257536?s=20
Jag har lite svårt att förstå hur Wagners deal med Lukashenko kan ha sett ut, det kan väl aldrig varit underförstått att Ryssland skule finansiera Wagner i Belarus efter allt som skett?
Eller fick Prigojzin så kalla fötter att han accepterade en tillfällig fristad i Belarus, tills situationen lugnat ner sig en smula?