Citat:
Ursprungligen postat av
TottemHorse
"Dumpen skapar en värld av pedofiler" får jag gärna be dig utveckla. Jag förstår att du försöker rättfärdig hans handlingar för att det är en tung sak att acceptera. De som genomförde utredningen hittade ingen grund till att han skulle blivit lurad att utföra någonting. De tog del av ett större material än du har fått tillgång till. Du är beskonsd från att läsa allt pga sekretess. Det vi vet är att när han blev konfronterad agerade han på eget initiativ med att ta upp kontakten med ytterligare konton som tillhörde verkliga barn. Han valde att ta del av både bilder och filmer där barn utsätter för tortyrliknande övergrepp. Det finns ingenting som rättfärdigar det. Lagen är tydlig att han oavsett inflytande från annan part likväl hade blivit dömd. Det är för att vuxna är självständigt agerande medborgare. Det finns inget lyckligt slut. Han blev dömd för sina handlingar och ingen annan stod som tilltalad förutom honom själv. Det är svårt att ta till sig, det förstår jag. Vissa människor har inte omgivningens bästa i åtanke.
fido1986 menar att Dumpen skapar ett intresse för barn, då gäddorna upptäcker att det finns barn som vill ligga, det finns inga barn som vill ligga med medelålders. Dumpen får gäddorna att bli gäddor då de plötsligt tror de finns sådana barn. Utan Dumpen skulle de inte tro det, då det INTE finns barn som vill ligga. Visa i så fall det, om någon hävdar detta.
Lurandet består i att Dumpen får männen att tänka sig villiga barn, vilket inte finns, åter igen, visa på fenomenet! De kanske inte skapar intresset för barn, men de hjälper männen att rikta in sitt intresse för barn i stället för vuxna.
Dumpen skapar något som inte finns, d.v.s. barn som vill ligga med medelålders. Visa hur vanligt det är att barn 14 år och yngre vill liga, d.v.s. säger ja i stället för nej.
Dumpen gör att gränsande personer "blir det!"
Det att de i vissa fall skapar från en ej, till en jo, gör det väldigt kontroversiellt för polisen att prata med dem. Då de inte kan slå sig i lag med en typ maffia. Maffia för de försöker att roffa åt sig pengar.