Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Varför hittar du på efter egna önskedrömmar? Väljarna förväntar sig ju att Zelenskyj gör vad han kan för att få ut ukrainarnas senaste och värsta fiende ur landet, inte någon överenskommelse med det kriminella gänget i Kreml. Ukraina har ju länge gjort klart att det är mot väst och EU man nu går, det rösta man ju för då man valde Zelenskyj till president. Kreml får sedan tycka vad dom vill, beslutet står ju fast. Zelensskyj leder ju sitt land och sitt folk, Putin får vackert vänta.
Ukrainarna är ju dessutom ett ovanligt kristet folk så ryssen attack mot en kulturminnesmärkt religiöst världsarv tar hatet mot ryssen till nya höjder.
Och så länge inte Zelenskyj svärtar ner sitt rykte genom att skaka tass med den åtalade Putin så kommer han att var en respekterad och populär ledare oavsett hur kriget slutar.
Ja "högra sektor" gänget et al resonerade precis som du gör.
Bor man granne med en "gudfader" med militär överlägsenhet kan det ibland vara bättre att söka diplomatiska lösningar
om så är möjligt. Hur fel det än kan verka så är alternativet en katastrof. Att lita på att kavalleriet kommer ridande till undsättning från Amerika är tämligen naivt.
Extremister köper aldrig kompromisser. Banderas filosofi var typ "hellre död än röd", "bättre att stupa i strid än att kompromissa".
Nu har ni fått som ni ville och borde vara nöjda med resultatet. Slava ukraini!
Slutflashbackat i denna tråd för min del
Jag orkar inte med att bemöta blind extremism.