2023-07-25, 13:13
  #54673
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBarnaby
Ja det stämmer men en sak som skiljer AB från herr Engström, som ju också var däär, är väl att AB var däär även efter skotten? E är däremot bortsprungen i tjugo minuter.

Men var var AB innan skotten? Var var han en sekund efter skotten?
Citera
2023-07-25, 13:15
  #54674
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBarnaby
"Journalist han brutit kontakten med" är från 2017(?) , 2018 tackade han TP i ett brev.

TP har inte haft tillgång till PH under sitt arbete med den osannolika boken. Därför tolkar jag förhöret med PH att han avser TP. Har du någon annan förklaring till att TP bara använder andrahandskällor när det gäller PH?

Varför är inte PH euforisk att TP löst MOP i sitt "tackbrev"? Vore det inte mer rimligt än att "tacka TP för ett gediget arbete"? Den formuleringen PH väljer i sitt "tackbrev" dryper av avståndstagande från TPs slutsatser om SE.

Edit: Vem anser du är journalisten PH brutit kontakten med? TP är en mycket het kandidat i sammanhanget enligt mig.
__________________
Senast redigerad av ursprungligen 2023-07-25 kl. 13:21.
Citera
2023-07-25, 13:17
  #54675
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roerlig
Anckarsäters analys är på tapeten och jag passar då på att inflika att jag är tämligen oimpad av den. Jag vill mena att den till stora delar består av nys, psykologiseringar och antaganden tagna ur luften. Med den här metoden befarar jag att man kan patologisera och konstruera en möjlig mördartyp av i det närmaste vemsomhelst.

Några utvalda punkter jag gärna anmärker på:


-Clarke och att SE skulle vara ett parallellfall till hans samling av långtidsmisslyckade attentatsmän. Som jag tidigare visat företer SE inte en enda likhet med Clarkes i allmänhet svårt störda samt marginaliserade gärningsmän och som attackerar under offentliga möten och liknande. SE:s ”misslyckande” har ingen likhet med skarans i vare sig grad eller art.

-SE påstås ha härbärgerat en ”latent aggressivitet”. Att han kommit på kant med en person i sin omgivning beskrivs som ett ”aggressionsgenombrott”.

-SE ”placerade ständigt ut små antydningar” om att han var GM. Ett exempel på detta menar rättspsykiatrikern var när SE hävdar att han faktiskt befann sig på platsen.

-SE diagnosticeras med trolig ”ojämn begåvning”. Denna ska i sin tur vara ett tecken på en allmänt ”avvikande neurokognitiv utveckling”. Begåvningsvariansen sätts också in i en bredare bild av dysfunktionalitet hos SE.

Det finns emellertid inget som pekar mot att SE:s begåvning eller dess variation skulle vara i närheten av att falla utanför normalspannet. Inte heller den uteblivna studentexamen.

-SE stammar tydligen från den lilla rest av ”riktig överklass” som fanns i Sverige. Och inom den ska ha frodats ett än mer allomfattande och oerhört palmehat än det brutala och utbredda sådana som grasserade i övriga samhället.

'Lisbeth-hatet' påstås vidare ha varit minst lika starkt och utbrett som palmehatet i den riktiga överklassen. Skottet mot henne ska därmed vara mycket informativt. Den riktiga överklassen hatade henne på grund av hennes positiva inställning till daghem. Skottet mot henne ska även indikera ”nedsatt abstraktionsförmåga” hos GM. Allt enligt Anckarsäter.

Man ser hur intressant SE som möjlig GM blir givet detta: riktig överklassbakgrund, Täby-omgivning och en "nedsatt abstraktionsförmåga" som han enligt analysen dessutom ska ha lidit av. Och den oerhörda styrkan på palmehatet i sig kunde nog förmå lite vemsomhelst att försöka avrätta makarna.

-Det påstås att SE "gång på gång" (varifrån kommer det?) gör försök att tjäna pengar på olika investeringar, vilket misslyckas vid varje tillfälle. Vidare så fattar SE ”sannolikt” dessa investeringsbeslut impulsivt, med otillräckligt underlag, och fick gott om tillfällen att ångra detta sedan, älta sina misslyckanden eller projicera dem på omgivningen” (Anckarsäters fetmarkering).

Det här är enligt mig fria fantasier och till synes en anpassning av SE till, bland en del annat, ’Clarke’s sats’.

-SE har ”paranoid beredskap” på grund av en egen teori om reumatismen.

-”Det är dock viktigt satt understryka att inget framkommit som talar för att han inte skulle kunna ha fyllt de karakteristika hos gärningsmannen som vi känner till” (Anckarsäters fetmarkering). Jaha?

-”Sårbarhetsfaktorer” som ”nedsatt impulskontroll” vid tiden för mordet konstateras utifrån allt möjligt som antas. Jag vill mena som en del i den här konstruktionen av en tänkbar GM-person.

Är inte största problemet med hänvisa till Clarke att det inte går ihop med den vanligaste teorin om SE är GM. Det Clarke beskriver i sina typer är inte någon som blir avsnäst och skjuter i affekt.
Citera
2023-07-25, 13:19
  #54676
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Men var var AB innan skotten? Var var han en sekund efter skotten?

Inget vittne har sett AB gå efter LOP när skotten faller. Med lått stukad Cluedologik går det att göra en hyfsad GM av AB också. Lite på samma sätt som okritiskt tänkande kan användas för att peka ut en obeväpnad grafiker som GM.
Citera
2023-07-25, 13:20
  #54677
Medlem
MrBarnabys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
TP har inte haft tillgång till PH under sitt arbete med den osannolika boken. Därför tolkar jag förhöret med PH att han avser TP. Har du någon annan förklaring till att TP bara använder andrahandskällor när det gäller PH?

Varför är inte PH euforisk att TP löst MOP i sitt "tackbrev"? Vore det inte mer rimligt än att "tacka TP för ett gediget arbete"? Den formuleringen PH väljer i sitt "tackbrev" dryper av avståndstagande från TPs slutsatser om SE.
Han var inte euforisk (men tacksam för det arbete TP genomfört), han insåg att det inte skulle gå att föra i mål utan mordvapen och med en avliden misstänkt (jag tror jag skrev det tidigare).
__________________
Senast redigerad av MrBarnaby 2023-07-25 kl. 13:25.
Citera
2023-07-25, 13:20
  #54678
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
SA var väl bara lite flyktigt intresserad av SE som GM, men återvände aldrig till SE som tänkbar kandidat efter att skorporna var uppätna vid sammanträffandet med SE personligen.

SA kunde ju inte veta att Proletären bara ljummande på Ålandsmaggans påhitt som PH svansade efter.
Samma PH som idag personligen är övertygad om att en konspiration som inte innehöll SE ligger bakom mordet.

Jag tror inte han misstänkte SE som mördare alls. Han kanske frågade SE rakt ut, men med tanke på hans svala intresse för SE senare handlade förmodligen bara om ett försök få SE erkänna han varit ett perifert vittne.

SA ville rensa bort.
Citera
2023-07-25, 13:23
  #54679
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Jag tror inte han misstänkte SE som mördare alls. Han kanske frågade SE rakt ut, men med tanke på hans svala intresse för SE senare handlade förmodligen bara om ett försök få SE erkänna han varit ett perifert vittne.

SA ville rensa bort.

SA tänkte som en riktig polis ska tänka när det gällde SE!
Citera
2023-07-25, 13:26
  #54680
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBarnaby
Han var inte euforisk (men tacksam) för att han insåg att det inte skulle gå att föra i mål (jag tror jag skrev det tidigare) utan mordvapen och med en avliden misstänkt.

"Ett gediget arbete" är väl sånt man säger om innehållslösa textmassor som även om de är uppåt väggarna just innehållsmässigt borde tagit lång tid att sätta ihop? 12 år i TPs fall utan att riktigt gå i mål.

Ett artigt sätt för PH att avfärda TPs osannolika LÖSNING.
Citera
2023-07-25, 13:26
  #54681
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBarnaby
Häggströms fru Carina hade sagt att PH inte ville prata om spåret Engström på grund av det tidigare ointresset, men att han sedan öppnade sig för TP och tackade för det arbete TP genomfört. Borde inte TP sopat PH under mattan om det skulle varit som du menar? I stället lyfter han fram PH och hans insatser i ett eget kapitel i boken som han han kallar för "Häggströms upprättelse".

TP sopar ingen under mattan om han kan vrida personens ord till egen fördel. Han tar ju till och med Mårtens observation i sin teori fast den sänker hela teorin. För han ser status i namn.
Citera
2023-07-25, 13:33
  #54682
Medlem
Draifoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Ganska enkelt, både GM SE och vittnet SE måste förklara varför de inte såg mordet.

Det är orsaken till att han drar upp armbandsuret. Det är ganska tydligt i förhören.

Och om man då tar vittnet SE så har han ju antingen varit ute på gatan eller fortfarande inne på Skandia när skotten sker. Att han då inte reagerar på skotten är inte konstigt, så han kan missa mordet - det är då bara en liten folkmassa vid tunnelbanenedgången och ett par bilar som parkerat, samt en person som rör sig runt och ibland ger ifrån sig ljud. Ingen ovanlig stadsbild. Men polisen vill veta varför han inte ser mördaren - "tittade jag inte på klockan förresten, jo det gjorde jag nog".
Jag tycker att det där låter som en oerhört krånglig förklaring. Och vart tog nu avgasknallen vägen? Dessutom går väl ingen och tittar på sitt armbandsur så där stup i ett, som någon stackare som helt skulle sakna korttidsminne. Den enda jag känner till som skall ha haft ett sådant där beteende är "vittnet Stig" i Folke Rydéns rekonstruktionsfilm (och så Skelleftehamnsmannen då förstås, en annan duktig tecknare som samtidigt i en parallellvärld gör en likadan klockstirrar-promenad som SE fast på Olofsgatan).
__________________
Senast redigerad av Draifos 2023-07-25 kl. 14:01.
Citera
2023-07-25, 13:33
  #54683
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
TP sopar ingen under mattan om han kan vrida personens ord till egen fördel. Han tar ju till och med Mårtens observation i sin teori fast den sänker hela teorin. För han ser status i namn.

Jag får en obekväm känsla att TP också dammar av gamla intervjuer han gjort och vantolkar dem för att passa in i det osannolika narrativet GM-SE när intervjuobjekten är döda.

Både en väktare på Skandia och en taxichaufför som kört en misstänkt man till Häggvik har drabbats av denna TP-hantering post mortem verkar det som. Den avlidne taxichaufförens "berättelse" dukade TP till och med upp för den aningslösa KP-PU att sluka med hull och hår.

Publiceringen av LÖSNINGEN sammanfaller också på ett osmakligt sätt i tiden när uppgifter om LPs demens hade började cirkulera.

Edit: Att "dödgrävaråklagaren" KP genomförde en kadaversynod med SE är kanske inte heller så klädsamt.
__________________
Senast redigerad av ursprungligen 2023-07-25 kl. 13:41.
Citera
2023-07-25, 13:40
  #54684
Medlem
MrBarnabys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
"Ett gediget arbete" är väl sånt man säger om innehållslösa textmassor som även om de är uppåt väggarna just innehållsmässigt borde tagit lång tid att sätta ihop? 12 år i TPs fall utan att riktigt gå i mål.

Ett artigt sätt för PH att avfärda TPs osannolika LÖSNING.
Han gick i mål, SE är numera numera officiellt den "misstänktaste" gärningsmannen i PU.

Efter att KP avfärdat Häggströms antagonisters (Ström och Hamrén) utredning som "häpnadsväckande" och "obegriplig", hade PH-sonen Henrik sagt:
- Det var en upprättelse för Per. Det kändes bra för familjen. Samtdigt var inte hans egen insats det viktiga, utan att gärningsmannen ställdes till svars. Och det var ju för sent.

Sug på den, nu får du trolla med någon annan i den här delen.
__________________
Senast redigerad av MrBarnaby 2023-07-25 kl. 13:43.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in