Citat:
Ursprungligen postat av
fragola
Nu finns det kanske risk att jag tillämpar ”cluedo-metoden” för att anspela på tråden om SE. Men eftersom jag inte tror på mötes-scenariot och eftersom jag inte tror att mördaren träffade LOP på deras sista promenad - så måste helt enkelt Någon ha följt efter från Grand. Vittnesmålet från NF tyder på det, kanske även tanten på balkongen men framför allt NF.
Kan Pia ha missat det? Hon måste helt enkelt ha missat det, för OP blev ju mördad. (Cluedo-metoden med Stig säger att det måste vara något av vittnena, men det jag menar är alltså att det måste varit någon över huvud taget med tanke på vad som sedermera händer)
Och alla måste ha missat det utom Mårten, vad gäller OP vet vi inte om han uppfattade det. Kanske var han positiv till att byta sida av vägen just eftersom han också uppfattat mannen?
Men jag håller självklart med om att Mårtens minnesbild är högst osäker. Dessutom lägger ju polisen på ett skägg på fantombilden som inte ska finnas där. Jag menar trots allt att vi kan utgå från att mördaren inte är totalt olik Mårtens fantombild (minus skägget då som blev fel tekniskt).
Pia E måste neutralt betraktas som ett starkt vittne.
Hon är inte påverkad av alkohol eller annat denna aktuella Fredagskväll och hon har full och kontinuerlig span på makarna Palme hela vägen fram till korvkiosken.
Dock bör påpekas att hennes observationsområde är LOP samt kanske tio-femton meter bakom dessa.
Det uppger hon själv i förhör.
Därför så kan det vara så att eventuellt förföljande skett på större avstånd än detta,men går man efter materialet(och vad f-n skall man annars gå efter?)..så har ingen förföljt makarna på närmare håll.
Mårten är heller inte alls säker på att mannen utanför bokhandeln verkligen tar upp förföljandet.
Uppgiften är till sin natur mycket,mycket osäker.Lägg till Pia E samt Ljubisa Ns vittnesmål och det motsäger snarare att "bokhandelsmannen" förföljt makarna.
I övrigt håller jag med i det övergripande resonemanget gällande scenariot från och omkring Grand.
Materialet pekar emot ett förföljande.
Eftersom sådant är snårigt västra sidan utifrån ovan refererade vittnesmål samt med beaktande av naturliga handlingsmönster..så tror jag att förföljande påbörjats på östra sidan trottoaren.Det finns för övrigt ingen bra position att skjuta statsministern från biografen Grand fram tills innan korvkiosken.Vi vet ju att det gått folk både strax före samt efter makarna via Ljubisa Ns vittnesmål,och själv står han ju i nämnda korvkiosk och spanar på makarna Palme en stund.Pia E står och kollar vid busshållplatsen mm mm.
Att starta ett förföljande motsatt sida trottoar är klassiskt.Det finns inga omedelbara problem med detta sett ur GMs synpunkt.Han kan inte skjuta förrän tidigast efter korvkiosken och det finns ju flera övergångsställen att använda om makarna fortsätter västra trottoaren fram.
Har GM lokalkännedom,och det mesta tyder ju på detta,så bör han närmast instinktivt inse att eventuellt tillfälle att mula statsministern ligger någonstans efter korvkiosken och innan paret Palme hinner alltför långt söderut..fram till Monte Carlo samt ut på Kungsgatan.
GM väntar i praktiken så länge han kan...fram till korsningen Tunnnelgatan.Han har inte observerat vittnet Anders B och han har inte mött någon sedan Nicola F passerat honom norr om Skandias entre.
Situationen måste förefalla så optimal man kan önska ur gärningsmannaperspektiv,och resten är svensk kriminalhistoria.