2023-07-20, 23:23
  #367897
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Erik.Blodyx
En australiensisk legosoldat med pseudonymen "Bush" intervjuas och spiller bönorna.

Och där avslöjade du dig, vatnik. Ingen med svenska som modersmål skulle använda översättningen av det engelska uttrycket ”spill the beans”. Vi har andra uttryck men vilka låter jag dig sväva i okunnighet om. Du kan ju testa att googla men det spelar ingen roll. Hade du eventuellt (hint: nej, det hade du inte) någon trovärdighet är den borta nu.
Citera
2023-07-20, 23:37
  #367898
Medlem
Kaptagons avatar
Något verkar hända vi krimbron.


Citat:
BREAKING 👀👀👀

The Crimean bridge is temporarily closed, an air alarm is sounding rn!


https://twitter.com/Maks_NAFO_FELLA/status/1682131240881618944?t=l3bNHWG282YCFTV5e4ITPg&s=19
Citera
2023-07-21, 00:46
  #367899
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeekinTT
Betyder ju bara att svenskarna är de mest blåögda och lättlurade människorna. Är inte förvånad.

Till skillnad mot ryssar / serber har vi möjlighet att känna empati och solidaritet.
Citera
2023-07-21, 01:02
  #367900
Medlem
DeekinTTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Green Eyes
Till skillnad mot ryssar / serber har vi möjlighet att känna empati och solidaritet.

Det har ju ingen idé vad du känner.
Det här är ett politiskt spel som vanligt.
Båda sidorna spelar fulspel.
Inse det.
Citera
2023-07-21, 01:20
  #367901
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeekinTT
Det har ju ingen idé vad du känner.
Det här är ett politiskt spel som vanligt.
Båda sidorna spelar fulspel.
Inse det.

Den ena sidans fulspel stinker, är medvetet lögnaktig och genomrutten sedan den första moskoviten kom till världen. Den andra sidan kämpar hårt för att komma bort från denna stämpeln som moskoviten fått dem att lida för de senaste 80 åren. Att du är så småsint att du tror att Ukrainas väg är den samma som Rysslands redogör för din rätt att be andra om insikt. Ryssland är rövhålet som fått Kazakhstan, Ukraina, Georgien, Uzbekistan osv osv att SE ut som lika mentalt förstörda som Ryssland. MEN...det är de INTE och det är det hela denna konflikten handlar om = att ANDRA inte skall få lida för vad RYSSLAND misslyckats med. Och i detta skall de heller inte behöva försvara sig med blod i en MODERN VÄRLD. Men på neandertalarvis kommer den stinkande ryssen på besök, inte för att dela en vänskaplig kopp utan för att stackaren inte vet varför den ens är ute och reser i varken fritid eller krig.

INSE DET!
Citera
2023-07-21, 01:21
  #367902
Medlem
Pederhosens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av %
Ryssland är i allra högsta grad globalister. De anfaller t.o.m grannländer för att få politiskt inflytande. Har marionett regeringar (Belarus), har fingrarna i oroshärdar i Afrika. Stöttar i viss mån gamla kommunistregimer (Nord Korea, Venezuela), lägger sig i konflikten i Syrien, säljer vapen till allt och alla.

Ryssland har ju faktiskt varit riktigt duktiga på att nå ut till de mest skilda grupper med helt olika agendor som har det gemensamt att de ogillar USA och dess inflytande på världsarenan.
Hos dem har Ryssland lyckats med att skapa villfarelsen att de skulle utgöra en motpol med bl.a. anti-globalism, gammaldags värdekonservatism, anti-mångkultur, anti-bank inflytande etc

I själva verket skulle dessa grupper inte få ett dugg bättre om Ryssland mot förmodan skulle vinna kriget då Putin och Ryssland enbart bryr sig om ryska förmodade intressen och inget annat.
I de fall det inte rör sig om betalda apologeter är dock önsketänkande en stark kraft som kan driva på.

Citat:
Ursprungligen postat av Drozd
Ukrainas försvarsminister Reznіkovs dotter Anastasia har hittat en ny bostad. En liten trevlig villa på franska rivieran för 7 miljoner euro:
https://www.bitchute.com/video/CIlAryluogP2/

Det tycks löna sig väl att hora för Washington...

Det skall väl inte uteslutas att det finns lite korruption inblandat då Ukraina inte är främmande för det, inte osannolikt har landet lärt sig en del av detta från den stora mästaren i korruption- Ryssland.

Men oavsett om tjuvnypen som ges till Ukraina i denna tråd skulle stämma (i verkligheten inte särskilt ofta) så har Ryssland verkligen lyckats överträffa sig själv vad gäller svinighet i detta krig.
Ukrainas riktiga såväl som påstådda tillkortakommanden bleknar i jämförelse och därför bryr man sig heller inte särskilt mycket om dem.
Citera
2023-07-21, 01:28
  #367903
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeekinTT
Det har ju ingen idé vad du känner.
Det här är ett politiskt spel som vanligt.
Båda sidorna spelar fulspel.
Inse det.

Vi i väst kommer aldrig gå på er propaganda. Vår mentalitet skiljer sig alltför mkt. Du slösar bara din tid.
Citera
2023-07-21, 01:39
  #367904
Medlem
DeekinTTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Green Eyes
Vi i väst kommer aldrig gå på er propaganda. Vår mentalitet skiljer sig alltför mkt. Du slösar bara din tid.

Men du går gärna på västa propaganda och lever i förnekelse.
Citera
2023-07-21, 01:56
  #367905
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Sen ställer jag mig frågan : Är det ens möjligt för ryssar att turista i Eu idag ?

Flygtrafiken är ju borta, och inte tror jag det rullar några tåg heller.
Det går väl att byta flyg i Belgrad, Turkiet, Doha eller Kaukasusländerna.
Citera
2023-07-21, 01:58
  #367906
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Schlesien
Det går väl att byta flyg i Belgrad, Turkiet, Doha eller Kaukasusländerna.
Ja, så enkelt är det faktiskt. Både dit (Ryssland) och hit

EDIT - tyvärr! Det svider inte tillräckligt för den undvikande ryssen som det är nu. Ännu en gång faller Europa och Sverige kort i sina senfärdiga aktioner
__________________
Senast redigerad av ThorulfBortbyting 2023-07-21 kl. 02:02.
Citera
2023-07-21, 02:06
  #367907
Medlem
Ukraina hade satt upp 12 "spjutspets brigader" som skulle stå för genombrottet, av dessa har enbart 4st suttits in i strid (3 i Zhaporizia och 1 i Bachmut). De har kämpat på ganska bra och de är ganska nära genombrott.

Men de är också ganska slutkörda och jag antar att Ukraina kommer behöva rotera ut dem och sätta in 4 nya fräscha brigader snart.

Men till dessa spjutspetsar så har Ukraina också 23st brigader som är tänkta att utnyttja eventuella genombrott.

Och nu kommer Ukraina snart att få påfyllning med 63.000 nya soldater som snart avslutar sin utbildning i Väst. Dessa motsvarar ytterligare 17 brigader.

Och ni kan ju vara lugna för att Väst påbörjar utbildning av 63.000 nya soldater omgående.

Så Ukraina har ingen brist på soldater, och de får nästan omgående eventuella förlorade stridsfordon ersatta direkt. De kommer kunna bibehålla sina 12 spjutspetsar i oändlighet.

USA har gett grönt ljus för alla länder som vill träna Ukrainska piloter på f16. Så de kommer flöda in i Ukraina nästa år.

Hur ska Ryssen kunna vinna? Det går inte. De kan enbart försöka förlänga lidandet.
Citera
2023-07-21, 02:43
  #367908
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bollius
Hur ska Ryssen kunna vinna? Det går inte. De kan enbart försöka förlänga lidandet.
Ryssen förlorade den 26:e februari förra året.
Målet med invasionen var att ta över Ukraina i en blixtattack. Två dagar efter invasionen publicerade Ryssland av misstag en förskriven segertext via den ryska nyhetsbyrån RIA. Där framgår att Ryssland vid tidpunkten för textens publicering ”hade tagit kontroll över hela landet Ukraina” och att målet med invasionen och övertagandet av Ukraina var att ”ena de ryska folken”. Texten drogs snabbt tillbaka men hann fastna i Wayback machines internet-chache och finns nu att läsa för allmän beskådan. Texten är högtravande och påminner lite om hur Hitler formulerade sig i Mein Kampf.

Ryssland har alltså förlorat. Diktaturen håller dock hela tiden på att hitta på nya anledningar till varför de invaderade Ukraina, så de kanske kan lyckas med någon av de nya förevändningarna för kriget? Kanske att få bort satanisterna i Ukraina? Det lär ju inte vara så många, så de kanske är nära att lyckas med det målet?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in