Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Kan du stärka kronan med 60 % när du ändå håller på? Kanske fackföreningarna i Singapore kan hjälpa till?
Hur gick det när du skulle fråga danskarna.
Ditt svar verkar extremt förvirrat och ger inget svar alls i frågan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Lite synd då att Danmark fortfarande ligger 25 % över sitt inflationsmål i juni.
I verkligheten är dom nu 0.5 procentenheter över målet. (Dvs dom är på 2.5%).
Och det har dom ordnat genom att ligga kvar på minusränta långt efter att svenska Riksbanken höjde bort från det. I Danmark låg man kvar på minus ända fram till i September förra året.
Inflationen steg i Danmark liksom i andra länder. Upp till över 10%.
Då först höjde man till 0.65%. Och sedan till 1.25%. Också började inflationen rasa.
Så det räcker med en negativ realränta på 9% för att inflationen skall börja rasa.
Finns en del tomtar i forumet som yrar om att man måste upp i en ränta som är högre än inflationen för att den skall backa. Vet inte vad dom lever i för fantasivärldar. Det är inte i verkligheten iaf. Då hade dom begrundat hur det gått i t ex Danmark. Och dragit slutsatsen att de haft väldigt väldigt fel.
---------------------------
Mycket av det som drev upp inflationen globalt var just globala effekter som enskilda CB i länder som Sverige och Danmark inte rår på det minsta.