Citat:
Ursprungligen postat av
DrSchrick
Värmer i hjärtat.
Nedsatt kapacitet på både bil och tågbroarna.
Ryssland har fortfarande möjlighet att evakuera sig via Kertsbron.
Som jag skrev för någon vecka sedan så skulle jag önskar att Zelensky skull informera putte med anhang.
Inom tre veckor skjuter vi bort all kapacitet på bron, se till att ni evakuerat från Krim.
Jaså, det gör det? Du inser att Ukraina nu garanterat förlorar två till regioner, Odessa och Nikolaev eftersom man inte kan ha ukrainarna i Svarta Havet i framtiden. Sen rycker nog Kharkov och Sumy med, åtminstonde som som buffertzoner eftersom man inte kan sluta att granatbeskjuta civila i städer precis som i Donbas. Där har ryssarna nu samlat 160 000 man och en mängd erfarna generaler utöver att det påstås att 60 000 Wagnersoldater snart är redo i Belarus så frågan är vad dom har för tankar .
Kievregimen är det mest utvecklingstörda jag sett. Man leker stormakt med USA:s och EU:s pengar och vapen och har noll koll på framtiden utan förstör det man kan förstöra inklusive sitt eget land, typiskt råskinnstänk.
Terrorism är allt Kievregimen har kvar nu då offensiven misslyckats och det kommer att öka i omfattning. Det är ju ryssarna vana med att hantera efter Tjetjenienkriget så det tar dom bara man avmilitariserar hotet Ukraina. Vi får hoppas att inte terrorismen sprider sig till övriga Europa då besvikelsen blir för stor hos Kievregimens råskinn då pengar och vapen sinar. Återigen råsinnstänk där man biter handen som föder.
Vi får se vad den direkta responsen från ryssarna blir då Kievregimen återigen angrep bron, sist blev det 60 missiler och jag har en känsla att det blir värre denna gång i avskräckande syfte. Trist för civilbefolkningen men många jublar ju så dom får väl skylla sig själva och ta skydd då larmen ljuder och ge Zelensky och company en tanke och tycka att det var värt det.