2023-07-17, 02:27
  #2485
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Gör dom det tror jag inte.
Ivan, det är sådana här efterblivna grottmännisko-resonemang (och iögonfallande påver "svensk" grammatik...) som gör att er närvaro här på svenska forum blir en påminnelse om att ni är inkräktare i Europa och varför det är bra och nödvändigt att ni skjuts ihjäl i Ukraina.
https://foreignpolicy.com/2023/02/20/russia-future-after-war-ukraine-imperialism-putin-defeat-opposition-navalny/
Citat:
A Russian sense of nationhood focused on reform at home, instead of domination over non-Russians, had a brief shining moment in the waning days of the Soviet Union.
Ju fler av er som dör och ju mindre ert negativa inflytande på omvärlden blir, desto bättre för hela mänskligheten!
Russia's losses - 16.07.2023

  • wounded ~713.040
  • killed ~237.680 (+500)
Ni måste behandlas precis som man gjorde med tyska SS-trupper under WWII, tills det att deras vanföreställningar om europeisk erövring gick över. Kommer ni någonsin kunna eller vara kapabla att lära er det? Ni har knappast gett prov på förmåga eller villighet till det än så länge...
https://twitter.com/JuliaDavisNews/status/1584054018145685504
Citat:
Russia's state-funded RT, director of broadcasting Anton Krasovsky suggests drowning or burning Ukrainian children *video*
makes hideous comments about the rapes by Russian soldiers in Ukraine, says Ukraine should not exist and Ukrainians who resist Russia should be shot.
2023-07-17, 02:40
  #2486
Medlem
Gift44s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zergrush
Ivan, det är sådana här efterblivna grottmännisko-resonemang (och iögonfallande påver "svensk" grammatik...) som gör att er närvaro här på svenska forum blir en påminnelse om att ni är inkräktare i Europa och varför det är bra och nödvändigt att ni skjuts ihjäl i Ukraina.
https://foreignpolicy.com/2023/02/20/russia-future-after-war-ukraine-imperialism-putin-defeat-opposition-navalny/

Ju fler av er som dör och ju mindre ert negativa inflytande på omvärlden blir, desto bättre för hela mänskligheten!
Russia's losses - 16.07.2023

  • wounded ~713.040
  • killed ~237.680 (+500)
Ni måste behandlas precis som man gjorde med tyska SS-trupper under WWII, tills det att deras vanföreställningar om europeisk erövring gick över. Kommer ni någonsin kunna eller vara kapabla att lära er det? Ni har knappast gett prov på förmåga eller villighet till det än så länge...
https://twitter.com/JuliaDavisNews/status/1584054018145685504
Herregud vilken trasig människa du måste vara.
Du tror alltså att den ukrainska försvarsledningen och Zelensky är Putins marionetter och ljuger om att det går mycket trögt med motoffensiven?
Men att du sitter inne med den enda sanningen vilken är utrotningen av alla med ryskt blod.
Du låter som en fullblodsnazist som projicerar dina egna sjuka tankar på alla andra.
Varför är inte du i Ukraina? Varför blöder du inte för Ukraina? Varför dör du inte för Ukraina?
2023-07-17, 04:51
  #2487
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Inte sant?? jävla tomte, det är ju enkelt att konstatera för alla som följt med i kriget.
Ryzzen har tappat hälften av ockuperat territorium.
Om det är så enkelt så kan du ju lätt bekräfta det med en länk? Eller?
2023-07-17, 05:13
  #2488
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Ni som helt okritiskt köpt den Ukrainska propagandan ska inte sitta och hitta på saker om folk som faktiskt har en förmåga att ha en balanserad syn på denna konflikt.
Gråt lite mer över det, Ivan. För det går helt klart sådär för er mot den ukrainska offensiven just nu:
https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1680664987784691715
Citat:
The resignations and dismissals among Russian military commanders are also directly related to the Ukrainian offensive.
Ukrainian Armed Forces have the strategic initiative, and Russian Armed Forces are unable to recapture that initiative. This leads to escalating conflicts in the Russian military command, searching for scapegoats

Resignation of the commander of an army and division commanders shows that Russians have big problems, and their command cannot cope with these problems.
2023-07-17, 10:26
  #2489
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Om det är så enkelt så kan du ju lätt bekräfta det med en länk? Eller?

Länk till late fylle-vatnik.
har visats 2000 ggr i trådarna tidigare...

https://www.newsweek.com/where-russia-gained-lost-territory-ukraine-war-maps-1812851
2023-07-17, 11:01
  #2490
Medlem
RobbanUCs avatar
Tydligen så genomförs motoffensiven numera till fots då minfälten är för täta och farliga för att forceras med stridsfordon.
Citat:
Ukrainian units are leaving behind their Western tanks and advancing slowly on foot after coming up against dense Russian minefields, report says
https://uk.yahoo.com/news/ukrainian-units-leaving-behind-western-142342010.html
2023-07-17, 11:13
  #2491
Moderator
farbror_barbros avatar
Trådens ämne är Ukrainas motoffensiv, INTE huruvida Ukraina styrs av nazister eller om vissa debattörer skall skickas till fronten. Inlägg raderade, varningar nästa.

/Mod
2023-07-17, 11:58
  #2492
Medlem
Onyourknees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RobbanUC
Tydligen så genomförs motoffensiven numera till fots då minfälten är för täta och farliga för att forceras med stridsfordon.
Det kommer bli ett helvete att befinna sig där plus artilleri som vräker på med klustergranater.
2023-07-17, 12:16
  #2493
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onyourknee
Det kommer bli ett helvete att befinna sig där plus artilleri som vräker på med klustergranater.

Visst är det så .Exakt det som aldrig gick i första världskriget

Ratatatattata Kabong Kabong så det är antagligen inte sant ett smack det heller --- Eller så får Befälhavaren i Ukraina tagga ner på Kokainet.
2023-07-17, 12:34
  #2494
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Staropramen777
Ukraina förlorade så mycket som 20 procent av sina vapen och pansar den första veckan av offensiven.

https://www.nytimes.com/2023/07/15/us/politics/ukraine-leopards-bradleys-counteroffensive.html




Verkar inte gå så bra alltså.

Bara så att inte samma missförstånd uppstår här i tråden som på Twitter:

NYT-artikeln försöker alltså gå igenom motoffensivens olika faser sedan den drog i gång, typ den 5 juni. Där skriver man att den första veckans strider resulterade i 20-procentiga förluster gällande manöverförbandens materiel, under den första veckans stormanlopp genom otillräckligt röjda minfält och förberedda ryska artilleripositioner.

Vad man bör hålla i minnet är att ukrainarna i detta skede av offensiven ryckte fram med ett fåtal mycket små förband, dvs kompanier som lösgjorts ur brigaderna. En ukrainsk brigad rymmer alltså fyra manöverbataljoner, med vardera tre kompanier. Till detta kommer särskilda ingenjörs-/pionjärkompanier som bl a står för minröjning, men inte tillhör manöverbataljonerna. Man kan alltså tänka sig att en ukrainsk brigadstab skickade iväg typ ett ingenjörskompani, ett mekkompani och ett skyttekompani mot de ryska linjerna. Dessa förband fick på moppo av ryssarna och vederfors alltså 20-procentiga förluster.

Detta är mycket högt i relativt hänseende, men inte särskilt dramatiskt i absoluta tal, eftersom aktuella förband var så små. I mitt exempel härovan skulle det betyda att ett minröjningsfordon (av fem) och två stridsfordon (av tio) slogs ut.

Det där är dock inte hållbart i längden och därför ändrade ukrainarna snabbt taktik och har alltså krympt förlusterna. De förluster som de ukrainska brigaderna tog inledningsvis kan inte ha påverkat förbandens slagkraft annat än marginellt. Ett undantag var 47:e mekaniserade brigaden, som av någon okänd anledning opererade med två bataljoner och alltså hade större förluster. Personligen tror jag att det berodde på högmod hos 47:s befälhavare, överste Oleksandr Sak, som 29 år gammal (!) hyllats som ett militärt underbarn. Jag tror att han trodde att han var oövervinnerlig med sina Bradleys.

Hursomhelst: På Twitter misstolkas nu NYT-artikeln medvetet av ryssvännerna som trumpetar ut budskapet att "20 procent av all ukrainsk materiel förstördes av Ryssland under offensivens första vecka". Så var det alltså inte. Det var 20 procent av den materiel som användes vid de specifika insatserna.
2023-07-17, 15:09
  #2495
Medlem
Nihennas avatar
https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023/07/17/7411638/

Citat:
Ukrainian defenders liberated nearly 18 square kilometres of territory over past week – Deputy Defence Minister

Ukraine's Deputy Defence Minister Hanna Maliar has reported that the Ukrainian forces liberated almost 18 square kilometres of territory in the country’s east and south in a counter-offensive over the past week.

2023-07-17, 19:15
  #2496
Medlem
dusugermers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bowlaren77
Då ber jag om en källa på att de är orcher.

Du är nere på 23 i iq.

Min källa på vad orcher är:

wiki....

Orcher[uttal saknas] eller orker (på engelska orc, från ett ord som används för att beskriva odjuret Grendel i Beowulf, eller från den romerska guden Orcus, dödsguden) är fiktiva humanoida varelser som först uppträdde i J.R.R. Tolkiens Midgård, där de är varelser underställda mörkrets furste Melkor (senare Morgoth) och hans efterträdare Sauron.

I Tolkiens mytologi berättar en legend att när quendi vaknade och togs till Valinor blev en del alver kvar i Midgård. Några av dessa vilsna alver infångades av Melkor och förvreds, förstördes och avlades till en ny ras. Detta betraktas av valar och eldar som det största av Melkors onda dåd. Även andra versioner av hur orcherna skapades har givits, exempelvis att de avlades av människor, onda andar eller att de skapades ur materia och gavs liv genom Melkors egen kraft på ungefär samma sätt som Sauron senare skapade den stora ringen.

Dessa varelser förekommer även i rollspelet Drakar och demoner från tidigt 1980 tal. Där beskrivs de som onda, lättlurade och våldsamma krigare eller stråtrövare som ständig törstar efter guld. Deras hud är mörk och håret svart. De bor i grottor eller ruiner i klaner under en stark ledare. De kan vistas i solljus men föredrar mörker.De är större, starkare och kraftigare byggda än människor men sällan smarta och välluktande.
Lässen alltså, men termen kommer ända från Sovjet-tiden..

According to an article from Al Jazeera, Russian soldiers are called orcs by Ukrainians because they are not considered human. The label was already used on the Russians since the first day of the large-scale invasion of Ukraine. The invaders resembled a savage, angry horde, nothing in resemblance of people or even an army. The comparison seems new to many, but it actually dates back to the Soviet era¹. Ukrainian victims of Russia’s war have taken to calling their invaders ‘orcs’. The word is familiar to JRR Tolkien readers as the name given to the monstrous anthropoids in his epic novel ‘The Lord of the Rings’³.

Source: Conversation with Bing, 2023-07-17
(1) ‘Orcs’ and ‘Rashists’: Ukraine’s new language of war. https://www.aljazeera.com/news/2022/5/3/orcs-and-rashists-ukraines-new-language-of-war.
(2) Why are Ukrainians calling Russian invaders ‘orcs’? - The Spectator. https://www.spectator.co.uk/article/why-are-ukrainians-calling-russian-invaders-orcs/.
(3) Ukrainian War Dictionary or Why Russians are Called Orcs. https://www.thehappybeavers.com/post/ukrainian-war-dictionary-or-why-russians-are-called-orcs.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in