Citat:
Ursprungligen postat av
flodafloda
Det enda jag läst och det är mycket, är att någon av D eller A pratade med någon i eller i anslutning till cykelförrådet.
Har läst tråden flera gånger och aldrig sett att det skulle vara Nisse som pratade med någon utanför porten.
Verkar helt orimligt dessutom.
Så har jag förstått det också. Kommer du ihåg hur och var den uppgiften kom fram från början? Inledningsvis borde det ha varit D, A och den som det ringdes till som visste om detta, sedan måste det ha spridit sig. Hur blev uppgiften offentlig?
Kunde inte polisen spåra samtalet och se vems mobil som det ringdes från just den aktuella tiden samt från denna plats? Och sedan till vems telefon det ringdes. Det kan ju inte ha varit hur många samtal som helst som ringdes från den aktuella platsen just den aktuella tiden. Jag vet inte hur det funkar, men vet du eller någon annan?
Måtte detta brott klaras upp! 🙏