Citat:
Ursprungligen postat av
TheNightTripper
Hur många länder tycker du man kan radera och sätta upp hammaren och skäran flaggan istället för deras egna flagga, bara för att dvärgen i kreml har hallucinationer om fornstora dagar och hotar med kärnvapen? Först Ukraina? Sen Moldavien? Georgien? Baltländerna? Polen? Finland? Tror du han hade stannat där?
Har Ryssland tagit Moldavien och Georgien? Har Ryssland skyddat sin ryska minoritet där? Vad är orsaken till konflikten i Ukraina? Frågor som du tydligen inte kan finna svar på.
Att Ryssland tills slut går in i Baltländerna, Polen och Finland verkar vara NATO:s och din önskedröm för det är ju det som provoceras fram till slut. Stäng bara Finska viken och låt polackerna gå in i västra Ukraina. Självuppfyllande profetia.
I Ukraina, Moldavien och Georgien har ryssland en historia och även ryska folkgrupper. Inom Sovjet skickades folkgrupper frivilligt eller inte överallt, ryssar till moldavien, ukrainare till ryssland osv. Lägg till att Sovjet ritade om gränser i administrativt syfte och vi har dessa problem idag.
Vad tror du Ryssland har för intresse av att invadera övriga Europa med en icke rysktalande befolkning man har noll gemenskap med? Landyta har man ju så det räcker och blir över (det är tvärtom väst som vill ha Rysslands rikedommar). Ryssland har ingen motivation alls utan det blir i så fall en buffertzon som du tidigare beskrev med Baltländerna, Polen och Finland. En buffertzon som blir helt södersprängd. Befolkningarna i dessa länder kommer att fly till västra Europa eller USA för det finns ändå inte mycket till framtid för dessa länder i ett konfliktfyllt Europa. Lägg till att ryssarna knappast kommer att gå fram med silkeshandskar som i Ukraina där man har en rysk befolkning och en djup historia med. Nu blir det knappast så ändå i värld med kärnvapen med det kan väl du knappast räkna ut.