Citat:
Ursprungligen postat av
ThorulfBortbyting
Är den så bra som alla andra? I en värld där INGENTING skall jämföras då det KANSKE skulle kunna vara så att den OM det nu är OM'et det handlar om är utav samma kvalitet som de andra plattformarna.
Ja du.....OM nu Bitchute inte till skillnad mot de andra "medierna" var byggd på en KONSTANT beroende utav användarnas klick och desperata jakt på förklaring till sina frågor komna från bristande hjärnsubstans, så KUNDE den vara "bara en plattform". Men till skillnad från de andra plattformarna där det OCKSÅ är en del att "tittarna" klickar så är det inte HUVUDKOMPONENTEN hos dem.
DE andra bygger sin skara på ödmjuka och kanske vardagligt naiva användare som oavsett dumhet har ett annat liv upptill. Bitchute däremot bygger till största delen på vilsenhet och desperation utav de få som inte klarar av att hantera sin vardagliga naivitet.
DE andra är charm sett från din ståndpunkt. Bitchute är en samlingspunkt för de som förlorade sin charm i samma ögonblick som de föddes med lite för få hjärnceller för att kunna förstå.
Men du kanske kan förklara hur "likadan" Bitchute är gentemot annan media, social eller ej?
På de andra medierna kan du se att en lögn, oavsett var den kommer från (Ukraina eller Ryssland) markeras omedelbart och lamslås utav intellekt och fakta. På Bitchute däremot kan du se att lögnen INTE tas hand om utan tvärtemot höjs till skyarna utav "användarna". En sak att VILJA att Bitchute skulle vara utav samma "kvalitet" som de andra, men nu vet ju alla INKLUSIVE DU att det de facto inte är så. Att försvara bara för att försvara är dumheter....eller som du ofta säger åt andra - Sluta TRAMSA!
Vill man ha någon som helst RIKTIG information om kriget i Ukraina så håller man sig så klart ENDAST till källor som kommer direkt från UK, Tyskland, Japan eller USA's formella sådana.
Allt annat är att söka information ja, MEN, du vet lika väl som tomtejävlen själv att just Bitchute är en utav de sämsta platserna till att göra det.
Fast alla medier är beroende av klick, oavsett. Enbart klick. Spelar ingen roll om det är bitchute eller Youtube. Tycker snarare det är urbota dumt att avfärda plattformar eller källor utan att inspektera dessa först och validera på egen hand.
"Vill man ha någon som helst RIKTIG information om kriget i Ukraina så håller man sig så klart ENDAST till källor som kommer direkt från UK, Tyskland, Japan eller USA's formella sådana." Skriver du...
Dvs du låter andra forma din åsikt och eftersom du litar på dessa skiter du i att validera och är precis lika dum isåfall. Tänk själv, oavsett källa, gör jobbet.
Förövrigt så jobbar Google och Youtube efter en algoritm där man censurerar extremt mycket. Youtube tar väl bort 100.000+ videos om dagen, och där en granskning och flera stämningar, visade att det bröt mot yttrandefriheten.
Jag tar öppen, fritt flödande information från många källor, hellre än det du sysslar med. Det du gör är att du tar källor du litar på, utan att granska, och använder de som argument och grund, just för du anser de vara "tillförlitliga". Jag kan inte ens tänka mig hur man hamnar i en sån situation.
Håller dock med om att mängden skräp på bitchute är väldigt hög. Men det finns också en hel del bra grejer. Gäller dock att vara extremt kritisk, till allt.